(Hina/EPA)
Dolar se u srijedu zadržao blizu najniže razine u dva tjedna prema šest najvažnijih svjetskih valuta na deviznim tržištima, pritisnut padom prinosa na američke državne obveznice, dok investitori za daljnje smjernice čekaju objavu zapisnika sa sjednice američke središnje banke Fed održane u ožujku.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva je bio u blagom minusu u odnosu na jučerašnje zatvaranje, na 92,298 bodova, nadomak najniže razine u zadnja dva tjedna.
Tečaj eura istodobno je ojačao 0,05 posto, na 1,1881 dolara. Na istom postotnom dobitku prema dolaru bila je i britanska funta, kojom se oko podneva trgovalo po 1,3830 dolara.
Dolar je pak ojačao 0,1 posto prema jenu u odnosu na završetak trgovanja dan ranije, na 109,83 jena.
Prinosi na američke državne obveznice, čija kretanja investitori pažljivo prate, ovaj su se tjedan stabilizirali. Na referentne 10-godišnje obveznice kliznuli su na 1,64 posto te su ispod najviše razine od siječnja 2020. godine od 1,776 posto, koje su dosegnuli krajem ožujka.
U prvom kvartalu prinosi na 10-godišnje američke državne obveznice skočili su za 0,83 postotna boda, a dolarov indeks porastao je za 3,6 posto, najviše u jednom kvartalu od 2018. godine, zahvaljujući očekivanjima da bi brzi rast američkog gospodarstva i inflacije mogao primorati američku središnju banku Fed da odustane od obećanja da će kamatne stope držati blizu nule do 2024. godine.
U fokusu investitora bila je jučerašnja vijest da Međunarodni monetarni fond (MMF) u svojim najnovijim prognozama procjenjuje da će globalno gospodarstvo ove godine porasti za šest posto, zahvaljujući podršci u vidu izdašnih poticaja bez presedana kojima vlade nastoje suzbiti pandemiju koronavirusa.
"Veliki dio očekivanja da će američko gospodarstvo snažno rasti zahvaljujući državnim poticajima i ubrzanom procjepljivanju stanovništva tržišta su već uračunala”, napisala je valutna analitičarka Commerzbanka Esther Reichelt u bilješci klijentima.
"Dodatno i izraženije jačanje dolara bilo bi opravdano jedino ako takav procvat također potakne jačanje inflacije na koje bi Fed morao odgovoriti podizanjem kamatnih stopa”, dodala je.
Sudionici tržišta radi daljnjih smjernica u vezi budućih kretanja tečaja dolara čekaju objavu zapisnika sa sjednice Feda u ožujku, a posebno će ih zanimati eventualne naznake stajališta dužnosnika u vezi jačanja prinosa.