(Hina/EPA)
Na svjetskim deviznim tržištima tečaj dolara u srijedu je blago porastao s najniže razine u tjedan dana prema većini vodećih svjetskih valuta, jer investitore brine da će širenje delta varijante koronavirusa naštetiti gospodarskom oporavku pa povlače kapital iz rizičnije imovine.
Dolarov indeks, koji mjeri kretanje tečaja dolara prema šest vodećih svjetskih valuta, u srijedu je ojačao 0,07 posto, na 92.981 bod, nakon što je dan ranije dotaknuo 92,804 boda, najnižu razinu od 17. kolovoza.
"Prisutne su zabrinutosti oko gospodarskog rasta i to je definitivno ojačalo tečaj dolara zbog njegovog statusa valute utočišta za kapital u neizvjesnim vremenima", kaže Vasileios Gkionakis, strateg u Lombard Odier Groupu.
Pritom je tečaj dolara ojačao 0,06 posto prema jenu, još jednoj valuti koja se smatra sigurnim utočištem za kapital u neizvjesnim vremenima te se danas njime trguje po 109,745 jena.
U odnosu na euro, pak, dolar je oslabio 0,1 posto, na 1,1744 dolara za euro.
Dolarov indeks rastao je do početka ovoga tjedna, dosegnuvši u petak najvišu razinu u 9,5 mjeseci od 93.734 boda, pod utjecajem zbrinutosti oko utjecaja širenja koronavirusa na gospodarstvo te signala da bi Fed uskoro mogao krenuti sa zatezanjem monetarne politike.
Od početka ovoga tjedna, pak, apetit za rizikom ponešto se poboljšao na globalnim tržištima, nakon što je američka Agencija za hranu i lijekove dala potpuno odobrenje za Pfizerovo cjepivo protiv covida, što bi, pretpostavlja se, moglo ubrzati cijepljenje u SAD-u.
Američki stručnjak za zarazne bolesti Anthony Fauci kazao je u utorak da bi SAD mogao staviti covid-19 pod kontrolu početkom iduće godine.
Za nove smjernice investitori čekaju izjavu predsjednika Feda Jeromea Powella u petak u Jackson Holeu, nakon redovitog godišnjeg simpozija Feda, u potrazi za signalima kada će početi smanjivanje golemih monetarnih poticaja.