(Hina/EPA)
Na azijskim se burzama u petak trguje oprezno, unatoč znatnom rastu Wall Streeta dan prije, jer se ulagači plaše jačanja inflacijskih pritisaka i smanjenja poticajnih mjera središnjih banaka prije nego što se očekivalo.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati bio gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer, no na putu je tjednog dobitka od oko 1,5 posto.
Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks porastao 0,8 posto, dok australski indeks stagnira. U Južnoj Koreji, Hong Kongu i Šangaju cijene su dionica pale između 0,2 i 0,4 posto.
Na samom početku trgovanja ti su indeksi osjetno porasli, zahvaljujući jučerašnjem rastu cijena dionica na Wall Streetu prvi put nakon tri dana pada.
No, ubrzo je entuzijazam splasnuo, pa burzovni indeksi na azijskim tržištima trenutno stagniraju.
Premda niz makroekonomskih podataka ukazuje na daljnji oporavak gospodarstava u regiji, ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama jer se plaše jačanja inflacijskih pritisaka, što bi moglo navesti monetarne vlasti u svijetu na zaoštravanje politika.
Najviše se plaše reakcije američke središnje banke, s obzirom da je nedavno objavljeni zapisnik sa sjednice čelnika Feda pokazao da dio njih smatra da bi, u slučaju daljnjeg rapidnog rasta gospodarstva, za neko vrijeme trebalo otvoriti raspravu o smanjenju programa otkupa državnih obveznica, koji je pokrenut kako bi se poboljšala likvidnost financijskog sustava i održale niske kamatne stope.
To je zabrinulo ulagače jer to znači da bi uskoro Fed mogao početi smanjivati poticaje koji već godinu dana podržavaju oporavak gospodarstva od koronakrize i rast Wall Streeta.
„Ovo je i dalje tržište koje nastoji dokučiti kuda ide inflacija i što bi to moglo značiti za buduće politike Feda”, kaže Kyle Rodda, analitičar u tvrtki IG.
Dolar na putu tjednog gubitka
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta osjetno pala, pa se američka valuta nalazi pred tjednim gubitkom od oko 0,6 posto.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 89,79 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 90,20 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 109,15 na 108,85 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,2225 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,2175 dolara.
Cijene su nafte, pak, blago porasle, nakon što su jučer potonule više od 2 posto. Na londonskom je tržištu cijena barela ojačala 0,20 posto, na 65,25 dolara, a na američkom tržištu 0,40 posto, na 62,20 dolara.