TOKYO

SVJETSKA TRŽIŠTA: Azijske burze porasle, dolar oslabio

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica porasle, nadoknadivši dio jučerašnjih gubitaka, no trguje se oprezno uoči važnih gospodarskih izvješća i sezone objava kvartalnih poslovnih rezultata kompanija.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,5 posto, nakon što je jučer pao više od 1 posto.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 1 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Hong Kongu i Južnoj Koreji porasle između 0,1 i 0,9 posto. U Šangaju, pak, burzovni indeksi stagniraju.

Na azijskim se burzama trguje oprezno, kao i jučer na Wall Streetu jer ulagači ne žele dodatno riskirati uoči objave izvješća o kretanju potrošačkih cijena u SAD-u u ožujku, koje će biti objavljeno u utorak.

Pokažu li ti podaci da inflacija jača, za očekivati je da će porasti prinosi na američke državne obveznice, što bi moglo pritisnuti tržište dionica.

U srijedu će, pak, nekoliko velikih kompanija i banaka, kao što su Goldman Sachs, Wells Fargo i JPMorgan, izvijestiti o poslovnim rezultatima u prvom tromjesečju, što bi moglo potaknuti ulagače na kupnju ili prodaju dionica.

Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u proteklom tromjesečju porasle 25 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

No, tako visoka očekivanja mogla bi, kažu analitičari, dovesti do razočaranja ulagača, ako se ne ostvare.

„Ulagači će idućih tjedana pažljivo pratiti sezonu zarada jer se očekuju i procjene daljnjeg poslovanja kompanija. U fokusu će ponovno biti valuacije dionica. Na tržištu je prisutna nervoza jer će se vidjeti da ne možemo kupovati baš sve, kao što se to radilo posljednjih mjeseci”, kaže Ed Moya, analitičar u tvrtki OANDA.

Predsjednik Feda Jerome Powell kazao je u nedjelju da je američko gospodarstvo na prijelomnoj točki s očekivanjima da će se idućih mjeseci rast ubrzati, no upozorio je i da bi ishitreno ponovno 'otvaranje' moglo dovesti do daljnjeg povećanja broja slučajeva koronavirusa.

A kinesko se gospodarstvo stabilno oporavlja od koronakrize, na što upućuju jutros objavljeni podaci o vanjskoj trgovini.

Izvoz Kine porastao je u ožujku 30,6 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, što je manji rast nego što su analitičari očekivali. Uvoz je, pak, skočio više od očekivanja, za 38 posto.

Dolar oslabio, cijene nafte porasle

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta jutros blago pala.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 92,17 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 92,27 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 109,55 na 109,50 jena.

Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1905 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1895 dolara.

Cijene su nafte, pak, jutros porasle. Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 0,45 posto, na 63,60 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,50 posto, na 60,00 dolara.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter