LONDON

Svibanjske tvorničke aktivnosti i troškovi proizvodnje u eurozoni rasli - Markit

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Tvornička aktivnost eurozone porasla je rekordnom brzinom u svibnju, prema u utorak objavljenom istraživanju londonskog Markita koje sugerira da bi rast bio i brži bez zastoja u opskrbi koje je dovelo do neviđenog rasta troškova proizvodnje.

Gospodarstvo eurozone tijekom prošle godine pohrala je pandemija, a vlade su zatvorile veći dio dominantne uslužne industrije. No, tvornice su uglavnom ostale otvorene, a ograničenja u raznim zemljama postupno su ublažena.

Indeks menadžera nabave (PMI) proizvodnje neznatno je porastao za 0,2 boda na svibanjskih 63,1 bod, što je najviši rezultat od početka istraživanja u lipnju 1997. godine.

Indeks koji mjeri proizvodnju, koji se smatra dobrim vodičem ekonomskog zdravlja, smanjio se s travanjskih 63,2, na 62,2 boda.

"Snažan rast proizvodnje pridodaje znakovima da se gospodarstvo snažno oporavlja u drugom tromjesečju", rekao je glavnim ekonomist Markita Chris Williamson.

"Međutim, u svibnju su zabilježena i rekordna kašnjenja u opskrbi, koja ograničavaju rast proizvodnje i onemogućuju tvrtkama da udovolje potražnji do nikad zabilježene razine u ovom istraživanju", dodao je.

Prekidi uzrokovani globalnom pandemijom koronavirusa i dalje imaju ogroman utjecaj na opskrbne lance.

Indeks troškova proizvodnje porastao je za 4,9 bodova na 87,1 bod u svibnju.

Ipak, pritisci inflacija mogli bi biti dobrodošli među zakonodavcima u Europskoj središnjoj banci (ECB) koji nisu uspjeli približiti razinu inflacije ni blizu svom zadanom cilju unatoč godinama veoma blagoj monetarnoj politici.

Boreći se da nabave materijale potrebne za odgovaranje na poraslu potražnju ili ne želeći platiti cijenu, tvornice su stvorile zaostatke u poslovanju brzinom koja nije viđena u povijesti istraživanja.

Nakon sporog početka, programi cijepljenja ubrzavaju se u eurozoni, zbog čega je raspoloženje ostalo visoko, dok su tvornice povećale broj zaposlenih najbržim tempom od početka istraživanja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter