LONDON

Potražnja i optimizam podigli gospodarstvo eurozone u ožujku - Markit

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Gospodarstvo eurozone ponovo je poraslo u ožujku, poduprto skokom aktivnosti u industriji, a naziru se i znakovi oporavka uslužnog sektora, pokazalo je u srijedu mjesečno istraživanje londonske tvrtke Markit, 

Indeks menadžera nabave (PMI) u privatnom sektoru eurozone porastao je u ožujku za 4,4 boda u odnosu na veljaču, na 53,2 boda, izvijestila je londonska tvrtka za prikupljanje i obradu ekonomskih podataka, povisivši početnu procjenu, objavljenu krajem ožujka.

Vrijednosti više od 50 bodova pokazuju rast aktivnosti, a one niže njihov pad.

"Industrija radi punom parom, predvođena skokom proizvodnje u Njemačkoj, a sektor usluga, teško pogođen (pandemijom) gotovo se stabilizirao, poduprt pojačanim optimizmom", tumači glavni ekonomist Markita Chris Williamson. 

Rast podupire snažan priljev novih narudžbi, ponajprije u industriji, primjećuju u Markitu, ukazujući na najsnažniji rast inozemne potražnje otkada su prije šest i pol godina počeli objavljivati izvješća.

Pune knjige narudžbi potaknule su kompanije da pojačano zapošljavaju radnike, što bi se trebalo pretočiti u poboljšano povjerenje potrošača a time i potrošnju u drugom tromjesečju, ističe Williamson.

Podaci pokazuju i najveći skok troškova poslovanja u gotovo 10 godina, a poslovni čelnici kao ključni razlog navode više cijene inputa, posebno u industriji, zbog kašnjenja u opskrbi.

U takvom su okruženju osjetno poboljšana i očekivanja za predstojećih 12 mjeseci, dosegnuvši najvišu razinu u nešto više od tri godine, a dodatnu potporu pruža im i nada da će programi cijepljenja osigurati temelje za snažan rast aktivnosti u drugoj polovini godine.

Istraživanje upućuje na zaključak da se gospodarstvo bolje nosilo s mjerama zatvaranja no što su mnogi očekivali, zahvaljujući industriji i naznakama da su ograničenja kretanja nešto manje utjecala na uslužni sektor nego prošle godine, ističe ekonomist Markita.

"Otpornost tako signalizira da se kompanije i njihovi klijenti nadaju boljim vremenima, ali i da su se prilagodili životu s virusom", zaključuje.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter