(Hina/EPA)
Potražnja za plinom u Poljskoj poskočit će oko 60 posto u idućih 10 do 13 godina, procjenjuje operater sustava za transport plina, skicirajući energetski trend koji će potaknuti napuštanje ugljena.
Poljska smanjuje veliku ovisnost o ugljenu kao pogonskom gorivu u proizvodnji energije, a prije prelaska na nuklearnu energiju i obnovljive izvore u prijelaznom će se razdoblju usredotočiti na plin.
"U idućih 10-13 godina očekujemo povećanje potražnje za plinom u Poljskoj od oko 60 posto”, navodi u priopćenju operater plinskog transportnog sustava Gaz-System, sa sadašnjih 20 milijardi prostornih metara godišnje.
Piotr Naimski, dužnosnik poljske vlade zadužen za energetsku infrastrukturu Reutersu je potvrdio da se u drugoj polovini ovog desetljeća može očekivati nagli rast potražnje za plinom u Poljskoj.
"Od 2024. do 2030. u funkciju će biti stavljene nove elektrane na plin i u tom se razdoblju može očekivati nagli skok potražnje za plinom. Ona će u početku snažno porasti, no nakon 2030. godine trebala bi se stabilizirati", rekao je Naimski.
Poljska razvija nove projekte u plinskoj infrastrukturi jer se želi pripremiti za razdoblje nakon 2022. godine kada joj istječe ugovor s ruskim Gazpromom o opskrbi plinom.
Trenutno se proširuju kapaciteti terminala za ukapljeni plin (LNG) u luci Swinoujscie, na 7,5 milijardi prostornih metara plina i gradi se poveznica s Norveškom kapaciteta 10 milijardi prostornih metara plina.
U planu je i ploveće postrojenje za skladištenje i uplinjavanje LNG-a u Gdanjsku, kapaciteta od 4,5 do 12 milijardi prostornih metara, izjavio je Naimski.
"Moći ćemo fleksibilno pristupiti obujmu isporuka... Možemo odrediti plin gorivom u prijelaznom razdoblju, no ono će trajati nekoliko desetaka godina”, dodaje dužnosnik poljske vlade.
Poljska predviđa da će do 2040. godine 30 posto električne energije proizvoditi uz upotrebu plina, isto toliko iz energije vjetra, te pet posto iz solarne energije i 16 posto u nuklearnim centralama.
Vlada planira prvu nuklearku staviti u funkciju 2033. godine.
"Ne želimo dopustiti sustavnu ovisnost o uvozu energije. Stoga nam treba plin, plinske centrale mogu se izgraditi brže nego nuklearne", rekao je Naimski.