(Hina/EPA)
Cijene nafte pale su u četvrtak na međunarodnim tržištima pod pritiskom zabrinutosti za indijsku potražnju i mogućnost rasta iranske ponude, što je nadjačalo optimizam zbog ljetne sezone putovanja u SAD-u i Europi.
Na londonskom tržištu cijena barela pala je za 60 centi u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila 68,27 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 57 centi nižoj cijeni, od 65,64 dolara.
"Unatoč podupirućim podacima o američkim zalihama objavljenima u srijedu, cijene sirove nafte ostaju zatočene unutar ograničenog raspona te se barel u Londonu kreće između 65 i 70 dolara", rekao je analitičar UBS-a Giovanni Staunovo.
Zalihe američke sirove nafte, benzina i derivata pale su prošli tjedan, priopćila je američka vlada, nakon što postupno ukidanje mjera ograničenja zbog koronavirusa potiče potražnju za gorivima.
"Mobilnosti u Europi i SAD-a koristilo je brzo uvođenje cjepiva i poduprlo je cijene nafte, ali pretpostavljam da sudionici tržišta žele jasniju sliku o tome kako se razvijaju nuklearni pregovori u Beču koji su pritisnuli cijene", dodao je Staunovo.
Iran i svjetske sile pregovaraju od travnja u Beču, kako bi razradili poteze koje bi Teheran i Washington trebali pokrenuti kako bi se osiguralo ukidanje sankcija Iranu, koje obuhvaća i njegov energetski sektor. Zauzvrat se od Irana traži poštivanje ograničenja u nuklearnom istraživanju.
Ti će razgovori biti glavna tema sastanka Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i saveznika, skupine poznate pod nazivom OPEC+, koja je najavljena za 1. lipnja. Proizvođači će morati procijeniti hoće li mijenjati planove za ublažavanje rezova proizvodnje zbog mogućeg povratka iranske opskrbe na tržišta.
Analitičari procjenjuju da će svako povećanje opskrbe iz Irana vjerojatno biti postupno, a JP Morgan da bi Iran do kraja godine mogao na tržišta preliti 500 tisuća barela dnevno, pa još dodatnih 500 tisuća dnevno do kolovoza 2022.
Japanskim rafinerijama trebaju najmanje tri mjeseca da nastave s uvozom iranske nafte, čak i ako nuklearni pregovori dovedu brzo do sporazuma i ukidanja sankcija, rekao je Tsutomu Sugimori iz Japanske udruge naftne industrije (PAJ).
Iako je cijenama nafte potpora stigla od većeg smanjenja američkih zaliha nego što se očekivalo, i dalje se nastavlja zabrinutost zbog pada potražnje u trećem po veličini svjetskom potrošaču nafte Indiji.
Također i moguće produljenje hitnih mjera zbog covida 19 u Japanu povećava zabrinutost za potražnju.
Ulagači čekaju američke podatke o zahtjevima za nezaposlene, koji će biti objavljeni kasnije u četvrtak, kojeg se pozorno prati jer se smatra pokazateljem brzine američkog gospodarskog oporavka.
OPEC je jutros na svojoj internetskoj stranici objavio da je cijena barela referentne košarice nafte njezinih članica u srijedu iznosila 67,47 dolara, što znači da je ostala gotovo nepromijenjena u odnosu na prethodni trgovinski dan.