(Hina/EPA)
Cijene nafte porasle su u utorak na međunarodnim tržištima prema 63 dolara, potaknute podacima iz kineskog i američkog uslužnog sektora, koji su prigušili zabrinutost zbog širenja zaraze u Europi i Indiji.
Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 80 centi u odnosu na prethodno zatvaranje, na 62,95 dolara. Jučer je zaključila trgovanje u minusu 3,08 dolara.
Na američkom se tržištu barelom danas trgovalo po 82 centa višoj cijeni, od 59,47 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u minusu 3,21 dolar.
Tržišta su jučer poljuljali povećana opskrba iz Organizacije zemalja-izvoznica nafte i njezinih partnera i širenje zaraze covidom 19 u Indiji i dijelovima Europe.
Broj smrtnih slučajeva povezanih s koronavirusom premašio je u utorak u svijetu tri milijuna, prema podacima Reutersa, ocrtavajući tešku borbu vlada širom svijeta koje pokušavaju zaustaviti zarazu procjepljivanjem što većeg broja građana.
OPEC+ dogovorio je prošlog tjedna postupno povećanje opskrbe, za 1,1 milijun barela dnevno do kraja srpnja.
"Stanje je trenutno osjetljivo, pa ne treba u doglednoj budućnosti očekivati povratak cijena na visoke razine kakvima smo nedavno svjedočili", rekao je analitičar PVM-a Tamas Varga.
"Tržište će vjerojatno silovito i nervozno reagirati sve dok se ne pojave konkretnije naznake pada broja zaraženih", dodao je Varga.
Raspoloženje na tržištu nafte popravili su u utorak podaci iz SAD-a koji su pokazali rekordnu razinu aktivnosti u uslužnom sektoru u ožujku. Kineski uslužni sektor bilježio je pak najveći skok prodaje u tri mjeseca.
Engleska je u međuvremenu objavila da će 12. travnja ublažiti neka ograničenja, najavljujući otvaranje kompanija, svih trgovina, teretana, frizerskih salona i ugostiteljskih objekata na otvorenom.
Izrazitiji oporavak cijena zakočila su nova ograničenja u Europi.
"To će vjerojatno potaknuti zabrinutost za potražnju, budući da se u ovom trenutku konstruktivni izgledi za tržište u velikoj mjeri temelje na pretpostavci da ćemo u drugoj polovini godine svjedočiti snažnom oporavku potražnje", objasnio je analitičar ING-a Warren Patterson.
Pozornost se sada okreće neizravnim razgovorima SAD-a i Irana u Beču o oživljavanju sporazuma o iranskom nuklearnom programu iz 2015. godine. Budu li uspješni, Iran bi ponovo mogao početi izvoziti naftu.
Američka investicijska banka Goldman Sachs procjenjuje ipak da potencijalni oporavak iranskog izvoza ne bi predstavljao šok za tržište, predviđajući njegovu potpunu normalizaciju tek u ljeto 2022. godine.
Odvojeno je OPEC jutros na svojoj internetskoj stranici objavio da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica u srijedu iznosila 63,07 dolara, što znači da je pala 30 centi u odnosu na prethodni trgovinski dan.