(Hina/EPA)
Kina i Brazil imaju 'najzelenije' središnje banke u svijetu i pretekli su bogatije zemlje zahvaljujući konkretnim mjerama, poput nižih kamatnih stopa na zajmove za projekte u borbi protiv zagađenja, utvrdila je ekološka udruga Positive Money.
Grupa sa sjedištem u Velikoj Britaniji rangirala je središnje banke i financijske supervizore članica skupine G20 na temelju angažmana u borbi protiv klimatskih promjena.
Na testu su prošle samo središnje banke Kine, Brazila i Francuske, objavio je Positive Money.
Rezultati možda iznenađuju jer Kina, koja je u izvješću dobila najvišu ocjenu, spada među najveće zagađivače na svijetu, a Brazil je na meti oštrih kritika zbog uništavanja amazonske prašume.
Autori studije smatraju pak da su kreatori financijske politike u obje zemlje pravodobno povukli konkretne poteze upravo zato što su sučeljeni s većim prijetnjama za okoliš.
"Zahvaljujući tome središnje banke i supevizori dobili su priliku neposredno svjedočiti utjecaju na okoliš i rizicima i uvidjeti njihovu važnost, a otvorena je i mogućnost većih poticaja 'ozelenjavanju' procesa kreiranja politike", tumači Positive Money.
Kineska inicijativa
Navode da prva 'zelena' inicijativa Narodne banke Kine datira iz 1995. godine i dodaju da banke u Kini sada moraju nuditi jeftinije kredite za ekološki prihvatljive projekte.
Brazil se pak ističe ograničavanjem financiranja širenja poljoprivrednih površina u Amazoniji i u drugim osjetljivim regijama.
Francuska uvelike izvodi monetarnu politiku i financijsku regulativu iz direktiva EU-a, a za dlaku je pretekla druge članice Unije i nalazi se na trećem mjestu zahvaljujući dodatnim bodovima koje je dobila zbog provjere otpornosti poslovanja banaka i osiguravatelja na klimatske rizike.
Tome valja dodati mjere Europske središnje banke (ECB), koja je od komercijalnih zajmodavaca zatražila da pri dodjeli zajmova uzmu u obzir klimatske promjene, a razmatra i dodjelu prioritetnog statusa zelenim projektima pri mjesečnoj kupnji obveznica.
Izvješće se uglavnom usredotočilo na službenu politiku i ne odražava učinkovitost mjera, napominje Reuters.
Klima važnija od načela neovisnosti
Uloga središnjih banaka u borbi protiv klimatskih promjena predmet je sve živahnije globalne rasprave, ali zasad nema konsenzusa o tome koji bi model trebalo usvojiti.
Izvještaj 89 institucija objavljen prošloga tjedna otkrio je da opcije poput prioritetnog financiranja zelenih projekata i kažnjavanja zagađivača imaju i svoje neodstatke.
Ključni je problem što bi bavljenje klimatskom politikom otvorilo pitanje neovisnosti središnjih banaka o politici i njihovog fokusa na inflaciju, koji je u pojedinim zemljama, poput SAD-a, povezan sa zapošljavanjem.
Kineska središnja banka nije neovisna o vladi, a brazilska se od vlade odvojila tek nedavno.
Positive Money zagovara da se ta dilema zanemari, upozorivši da će cijena pasivnosti biti puno veća.
Financiranje zagađivača treba prekinuti, poručuju.
"Isključivanje najrizičnije i po okoliš štetne imovine, poput one povezane s vađenjem fosilnih goriva, iz operacija monetarne politike i ograničenja i penali u politici upravljanja rizicima bili bi prvi važan korak", sugerira Positive Money.