(Hina/EPA)
Kineski telekomunikacijski div Huawei pokušava se domisliti rješenju koje će mu pomoći prebroditi nevolje s američkim sankcijama, a pronašao ga je u umjetnoj inteligenciji koja bi trebala poboljšati uzgoj najinteligentnijih domaćih životinja.
Huaweiju je blokiran pristup ključnim elektroničkim dijelovima nakon što ga je kabinet bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa stigmatizirao kao prijetnju nacionalnoj sigurnosti, podsjeća BBC.
Trump je tvrdio da Huawei dijeli podatke o kupcima s kineskom vladom, što je kompanija više puta negirala.
Budući da nema dozvolu Washingtona za uvoz dijelova za mobilne mreže nove generacije 5G, Huawei je prisiljen ograničiti se na gradnju starijih, 4G mreža.
Tome valja dodati i da je prodaja Huaweijevih pametnih telefona pala u četvrtom prošlogodišnjem kvartalu 42 posto budući da su američke sankcije otežale pristup mikročipovima.
Stoga su se dali u potragu za novim izvorima prihoda.
Nije svaka njuška ista
Kina ima najveći svinjogojski sektor u svijetu i dom je pola svjetske populacije svinja.
Uzgajivači već koriste tehnologiju kako bi modernizirali farme - uz pomoć umjetne inteligencije otkrivaju bolesti i prate zdravstveno stanje životinja.
Huawei je pak razvio tehnologiju prepoznavanja ljudskih lica, zbog čega se u siječnju našao na udaru kritika. No, tehnologija omogućuje i razlikovanje životinja, po specifičnim obilježjima njuški. Druga pak aplikacija prati njihovu težinu, prehranu i kretanje.
Kompanije poput JD.coma i Alibabe već surađuju s uzgajivačima svinja u Kini.
„Svinjogojstvo je još jedan primjer naših pokušaja da uz pomoć informacijsko-komunikacijske tehnologije revitaliziramo neke tradicionalne sektore kako bismo stvorili veću vrijednost za industriju u 5G dobu", ističe glasnogovornik Huaweija.
Rudari s kravatama
Kompanija je spremna udružiti snage i s proizvođačima ugljena.
Početkom veljače, osnivač i izvršni direktor Huaweija Ren Zhengfei najavio je otvaranje laboratorija za inovacije u rudarstvu.
Želi razviti tehnologiju za rudnike ugljena koja će smanjiti broj radnika, povećati sigurnost i učinkovitost i omogućiti rudarima da „na poslu nose odijela s kravatama".
I to nije sve - Ren je rekao da se tvrtka širi i na potrošačku elektroniku, poput televizora, računala i tableta.
"Možemo preživjeti i bez oslanjanja na prodaju telefona", poručuje, dodavši da su male šanse da će SAD ukloniti Huawei s crne liste.