(Hina/EPA)
Europske kompanije žele proširiti poslovne aktivnosti u Kini, ali njihove planove zasada koče ograničenja ulaska povezana s pandemijom koronavirusa, pokazalo je istraživanje objavljeno u utorak.
Otprilike 59 posto tvrtki navelo je da razmišlja o proširenju poslovanja u Kini, pokazalo je istraživanje Trgovinske komore Europske unije o poslovnim očekivanjima vezanim za azijskog diva.
Samo devet posto njih razmišlja o povlačenju s tržišta, najmanje u povijesti godišnjeg istraživanja.
Optimizam europskih kompanija u procjenama izgleda za poslovanje u Kini također je na najvišoj razini od 2014. a odražava se u 68-postotnom udjelu "optimista" kada su u pitanju prilike u njihovom sektoru.
Prema komori, tvrtkama je pogodovala činjenica da je Kina svladala pandemiju brže od ostalih dijelova svijeta i da se gospodarstvo počelo oporavljati još prošle godine.
Među problemima europske kompanije izdvajaju otežani pristup tržištu i "osjećaj" da su u lošijem položaju u odnosu na domaću konkurenciju.
Kratkoročno im glavobolju zadaju stroga ograničenja ulaska koja je Kina uvela zbog pandemije, znatno otežavši dovođenje stranih stručnjaka i njihovo zadržavanje u Kini. To izaziva probleme 73 posto anketiranih tvrtki.
Šesnaest posto tvrtki izdvaja i kontinuirane probleme koje im zadaje obavezni transfer tehnologije, a njih 41 posto žali se i na pretjeranu politizaciju poslovanja.
Uz aktualni trgovinski rat sa SAD-om, odnosi EU-a i Kine znatno su se pogoršali i zbog spora oko ljudskih prava u pokrajini Xinjiang. Peking i Bruxelles međusobno su uveli sankcije, podsjeća agencija dpa.
"Dugogodišnja predanost naših članica kineskom tržištu isplatila se u 2020. godini, ali geopolitičke nas napetosti prisiljavaju da preispitamo naše strategije u Kini", rekla je Charlotte Roule iz Gospodarske komore EU-a.
Kompanije iz EU-a ne povlače se iz Kine, naglasila je Roule, već pojačano pokušavaju izgraditi odvojene lance opskrbe kako bi odvojile poslovanje u toj zemlji od ostatka svijeta i time umanjile rizike.