(Hina/EPA)
Brodsko-posavska županija pokrenula je projekt razvoja nautičkog turizma na Savi kroz izradu studije održivog razvoja riječnih krstarenja i izgradnju međunarodnog putničkog pristaništa u Slavonskom Brodu vrijednog 17 milijuna kuna, koji bi trebao biti gotov krajem 2022. godine, izvijestila je lokalna turistička zajednica.
Riječ je o pokretanju razvoja riječnog kruzinga kao novog turističkog proizvoda Brodsko-posavske županije, u čemu sudjeluju Brodsko-posavska županija, njezina Turistička zajednica (TZ) i Lučka uprava Slavonski Brod, koja je trenutno pred ishođenjem građevinske i lokacijske dozvole za gradnju putničkog pristaništa na Savi u tom gradu.
"Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture intenzivno radi na rješavanju kritične dionice plovnog puta na relaciji Jaruge-Novi Grad, čime će se stvoriti preduvjet za razvoj riječnog kruzinga na Savi, a kako naša županija čitavom duljinom leži na toj rijeci vrijeme je da taj prirodni turistički potencijal iskoristimo u najboljem obliku", naglasio je župan brodsko-posavski Danijel Marušić.
Izrađena je i studija održivog razvoja riječnih krstarenja na području te slavonske županije, a krenulo se i u realizaciju projekta izgradnje pristaništa, za što se čekaju dozvole. To je dio projekta sufinanciranog sredstvima EU, u sklopu kojeg će se obnoviti i stari brod s restoranom, dvoranom za sastanke, edukativnom dvoranom za učenike i suvenirnicom, koji će kao županijska atrakcija biti i usidren u novom pristaništu.
Najveći projekt u županiji za konačno korištenje turističkog potencijala Save
Iz TZ Brodsko-posavske županije napominju da je zbog problema s plovnosti turistički potencijal Save godinama neiskorišten, za razliku od primjerice na Dunavu i Dravi, na kojima se razvija jednodnevni izletnički turizam i plovidba izletničkim brodovima, a u putničkim pristaništima na tim rijekama 2019. je pristalo više od 600 riječnih kruzera.
S ciljem promocije županije i rijeke Save nadahnut je i novi vizualni identitet TZ Brodsko-posavske županijem, u kojemu se naglašava i tradicijska baština i vrijedni stanovnici tog dijela Hrvatske, u povijesti poznati i kao čuvari granice, ističe direktorica županijske TZ Ružica Vidaković.
"Iznimno nas veseli taj najveći projekt na području županije kojim će se rijeka Sava napokon turistički valorizirati. Danas je naša županija poznata kao destinacija kulturnog, aktivnog i ruralnog turizma, ali i kao raj za gurmane s autohtonim okusima i zdravim lokalnim namirnicama, što moderni turisti najviše traže. U trendu je zeleno, turistički nepotrošeno i iskreno, i to su naši najjači aduti", poručuje Vidaković.
Iznosi i da je prije pandemije među pet slavonskih županija upravo Brodsko-posavska imala najveću godišnju stopu rasta turističkih dolazaka, u prosjeku oko 15 posto, a očekuje da bi se taj trend mogao i nastaviti kada putovanja ponovo krenu, čemu bi svakako mogao pridonijeti i riječni kruzing.
Trenutno je turistima uz ostalu ponudu (hotele i drugi smještaj i sadržaje po gradovima) na području županije dostupno i više od dvadeset obiteljskih imanja, rančeva i salaša, udaljenih desetak kilometara jedni od drugih, na kojima se turistima nudi aktivni ili mirni odmor bez gužve, u dodiru s prirodom i dobrom hranom.