(Hina/EPA)
Američki zakon o smanjenju inflacije predstavlja rizik za dio europske industrijske baze i EU želi biti izuzet iz diskriminatornih odredbi, poručili su povjerenici EU-a.
Američki predsjednik Joe Biden potpisao je u kolovozu 430 milijardi dolara 'težak' zakon o smanjenju inflacije koji predviđa državnu pomoć za privredne grane poput automobilske industrije, rezerviravši porezne olakšice samo za kupnju električnih automobila iz američkih tvornica.
Iz EU-a su poručili da zakon dovodi u nepovoljan položaj europske automobilske tvrtke i one koji proizvode široku lepezu dobara iz sektora „zelene ekonomije”, uključujući baterije, vodik i opremu za obnovljivu energiju.
Vestager je u srijedu rekla da je to pitanje ključno za EU.
„Smatramo da je to jako važno pitanje jer se ne tiče samo pojedinačnih poduzeća koja također imaju koristi od subvencija omogućenih zakonom o smanjenju inflacije", objasnila je povjerenica EU-a za tržišno natjecanje na saslušanju u Europskom parlamentu.
"Kombinacija energetske krize i mehanizma (američkog) Zakona o smanjenju inflacije dovodi u opasnost dio industrijske baze u Europi”, dodala je Vestager, poručivši da je važno naći rješenje za taj problem u razgovorima s vladom SAD-a.
EU i SAD najavili su u srijedu da će osnovati radnu skupinu.
Dvije strane slažu se "da je važna bliska koordinacija kako bi se podržali održivi i otporni transatlantski lanci nabave", stoji u priopćenju Europske komisije, objavljenom u srijedu.
Kao i Kanada i Meksiko, i EU želi biti izuzet iz "diskriminatornih odredbi" o električnim baterijama, rekao je povjerenik EU-a za trgovinu Valdis Dombrovskis.
Upitan hoće li EU slučaj prijaviti Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO), Dombrovskis je samo potvrdio da je Bruxelles proučio novi američki zakon i „da će razmotriti opcije".
Prvi sastanak radne skupine EU-a i SAD-a trebao bi biti održan sljedeći tjedan.