(Reuters)
Rusko tržište s gotovo 150 milijuna stanovnika veliki je mamac za strane kompanije, rekao je za novinsku agenciju dpa ekonomist austrijskog instituta WIIW Vasily Astrov, upozorivši da je samo njih 12 posto definitivno okrenulo leđa Rusiji zbog rata u Ukrajini i zapadnih sankcija.
Od početka rata u Ukrajini krajem veljače 2022. godine Rusiju je zbog sankcija i sukoba napustilo samo 12 posto stranih kompanija, uglavnom velikih, naveo je Astrov u razgovoru za dpa.
"Srednje velika poduzeća većinom su ostala, ali nisu to oglašava na velika zvona", dodao je stručnjak austrijskog instituta.
Nakon ulaska ruskih vojnika u Ukrajinu brojne zapadne kompanije objavile su planove o povlačenju s ruskog tržišta, ali dvije godine od početka rata otišlo ih je samo 9,5 posto, a još 32,2 posto ograničilo je obujam poslovanja, naveo je Astrov u izvješću objavljenom u svibnju prošle godine.
"Egzodus stranog kapitala zamjetno je usporio s vremenom, u velikoj mjeri zbog sve izraženijih regulatornih prepreka", napisao je Astrov u svibnju prošle godine.
Do proljeća prošle godine odlazak stranih kompanija zamjetno je usporio, u velikoj mjeri zbog postroženih regulatornih prepreka, naveo je Astrov u svibanjskom istraživanju.
Rusija je do sada uspijevala ograničiti štetu koju su joj trebale nanijeti zapadne sankcije i uspjela je zadržati trend rasta, ali i nadoknaditi uvoz zapadnih proizvoda "dvojne namjene", prema rezultatima Astrovljevog istraživanja iz proljeća prošle godine.
EU je zabranio izvoz proizvoda poput elektronike, strojeva za proizvodnju čipova i dijelova za komunikacijske satelite kako bi ograničila ruske vojne kapacitete i tehnološki napredak.
U 2023. godini Rusija je uspjela više nego nadomjestiti uvoz iz EU-a proizvodima iz drugih zemalja, pokazalo je istraživanje stručnjaka austrijskog instituta, prema procjeni o 170-postotnoj nadoknadi uvoza iz predratne 2021. godine. Među glavnim nabavljačima autori izvješća, uključujući Astrova, navode Kinu i Tursku.
Rusko gospodarstvo još hvata zaostatak koji su donijeli rat i sankcije, zaključili su u austrijskom institutu u svibnju prošle godine, procijenivši gubitak gospodarske aktivnosti na 1,1 postotni bod.
Udar sankcija ublažila je činjenica da se ruski gospodarski model ni prije rata u Ukrajini nije temeljio na privlačenju izravnih stranih ulaganja, naglasio je Astrov u istraživanju o stranom kapitalu u Rusiji iz svibnja 2024.
Danas su izgledi za rusko gospodarstvo mješoviti, smatra Astrov u razgovoru za dpa.
"Globalna zelena tranzicija loša je vijest za Rusiju”, kaže Astrov, ukazujući na veliku rusku ovisnost o prihodu od izvoza nafte i plina.
Teret je, po njegovim riječima, i masovni odlazak kvalificirane radne snage, a osobito u informatičkom sektoru.
Iz Rusije je od početka rata prema nekim procjenama otišao otprilike milijun stručnjaka, strahujući od represije i vojnog novačenja, i iako su se neki vratili, još ih nedostaju stotine tisuća, ustvrdio je Astrov.
Moskva temelji industrijsku politiku na poticanju određenih sektora, ali desetljećima nije uspijevala postići značajnije rezultate.
Važniji je poticaj gospodarstvu potražnja, koja bi mogla porasti budući da su realne plaće lani porasle za devet posto.
Rusija zauzima četvrto mjesto na ljestvici vodećih svjetskih gospodarstava i mogla bi, za razliku od mnogih drugih zemalja, rasti isključivo na temelju domaćeg tržišta, objasnio je Astrov.
Rusko je tržište s gotovo 150 milijuna stanovnika istodobno još uvijek previše atraktivno zapadnim kompanijama da mu definitivno okrenu leđa, naglašava stručnjak austrijskog instituta za dpa.
Zatopljavanje rusko-američkih odnosa nakon ulaska Donalda Trumpa u Bijelu kuću i pregovori o dokončanju rusko-ukrajinskog rata otvorili su mogućnost povratka, posebno primamljivu njemačkim proizvođačima automobila, poput Volkswagena, Mercedes-Benza i BMW-a, koji su do 2024. imali proizvodne pogone u Rusiji.
Osim njemačkih automobilskih divova, veliki su udio u ruskom tržištu nekoć imali i proizvođači iz Francuske, Japana i Južne Koreje.
No, situacija se u međuvremenu stubokom promijenila.
"Trenutno više od polovine novih automobila stiže u Rusiju iz Kine”, naglasio je Astrov.
Moskva je pak opetovano isticala da će postaviti stroge uvjete za njihov povratak, naglašavajući da su brojne tržišne niše već popunjene.
Trenutno je prioritet zaštita domaćih proizvođača i proizvodnja visokokvalitetnih proizvoda na ruskom tlu, a ne povratak stranih brendova, poručilo je krajem veljače ministarstvo industrije i razvoja.