Ilustracija (Pexels)
Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje oprezno trgovanje i stagnacija Crobex indeksa, a u fokusu ulagača bit će svjetske burze, koje su pod pritiskom zbog strahovanja od eskalacije carinskog rata.
Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, očekuju danas stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks porastao je prošloga tjedna 0,26 posto, na 3.329 bodova, a Crobex10 za 0,11 posto, na 2.090 bodova. Oba indeksa tako su nastavila oporavak drugi tjedan zaredom.
Unatoč tome, na putu su gubitaka u ožujku - Crobex je zasad u minusu blagih 0,13, a Crobex10 nešto više od jedan posto. U odnosu, pak, na početak godine, indeksi su i dalje u plusu - više od 4 posto.
Među sektorskim indeksima najviše je prošloga tjedna porastao Crobexkonstrukt, za 6,99 posto, dok je najviše pao Crobextransport, za 3,08 posto.
Redovni promet dionicama iznosio je 5,8 milijuna eura, oko milijun eura manje nego u tjednu ranije.
Ukupni promet 'podebljao' je blok promet u visini od 1,32 milijuna eura, ostvaren u transakciji s tri dionice - Zagrebačke banke, 687,5 tisuća eura, Končara, 329 tisuća eura i Arena Hospitality Grupe, 304,5 tisuća eura.
„Unatoč nestabilnosti na svjetskim burzama, Crobex indeksi prošloga su tjedna porasli, drugi tjedan zaredom. Redovni promet bio je nešto manji nego tjedan dana prije, no ukupnu likvidnost povećale su blok transakcije”, kaže Marija Branović, mlađa analitičarka tržišta kapitala u Erste banci.
U redovnom trgovanju najveći promet imala je prošloga tjedna dionica HT-a, 795 tisuća eura, a cijena joj se spustila 1,14 posto, na 43,4 eura.
Dionicom Zagrebačke banke, pak, ostvareno je 745 tisuća eura, a cijena joj je porasla 1,47 posto, na 27,7 eura.
Dionicom Končara protrgovano je za 633,5 tisuća eura, uz skok cijene za 3,06 posto, na 472 eura.
U fokusu investitora bile su i dionice CIAK grupe, kojima je ostvareno 449 tisuća eura, uz rast cijene za 1,54 posto, na 6,6 eura, te Ing-Grada, s prometom od 421 tisuću eura i padom cijene za 0,83 posto, na 48 eura.
Najveći cjenovni porast imale su dionice Ingre, sa skokom cijene za 15,84 posto, na 2,34 eura, te redovna Croatia osiguranja, za 12,57 posto, na 1.970 eura.
S druge strane, među likvidnijima najviše su pale cijene dionica Kutjeva, za gotovo 7 posto, na 4 eura te Granolia, za 4,12 posto, na 8,15 eura.
Na ZSE se protekloga tjedna trgovalo s ukupno 51 dionicom, pri čemu je cijena njih 21 porasla, 22 pala, a osam stagnirala.
Svjetske burze prošloga tjedna pale
A na svjetskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica oštro pale. Na Wall Streetu je Dow Jones skliznuo gotovo 1 posto, dok je S&P 500 potonuo 1,5, a Nasdaq indeks 2,6 posto.
„Tržište je pod pritiskom jer je predsjednik SAD-a Donald Trump najavio uvođenje carina početkom travnja od 25 posto na uvoz svih automobila koji nisu proizvedeni u SAD-u. Zbog toga su prošloga tjedna najviše pale cijene dionica proizvođača automobila. Najava carina izazvala je nesigurnost na burzama jer se ulagači plaše poremećaja u opskrbnim lancima, usporavanja rasta gospodarstava i jačanja inflacije. Osim toga, ulagači se plaše eskalacije carinskog rata jer su mnoge zemlje najavile protumjere”, objašnjava Marija Branović.
I na većini europskih burzi cijene su dionica prošloga tjedna pale. Doduše, londonski FTSE indeks ojačao je 0,1 posto, no frankfurtski DAX potonuo je 1,9, a pariški CAC 1,6 posto.
Burze pod pritiskom i na početku ovoga tjedna
Pritisak na tržišta nastavljen je i na početku ovoga tjedna jer je u nedjelju Trump kazao da će recipročne carine, koje će objaviti ovaj tjedan, uključivati sve zemlje.
To je uzdrmalo tržišta jer su iz Bijele kuće još nedavno poručivali da bi se nove carine odnosile samo na manju skupinu od 10 do 15 zemalja s kojima SAD ima najveće trgovinske neravnoteže, da bi moglo biti izuzetaka i da carine možda neće biti tako visoke kako se prvo najavljivalo.
Prijedlog američkih trgovinskih dužnosnika o carinama Trump bi trebao dobiti u utorak, a plan uvođenja predstaviti u srijedu, kada na snagu stupaju i 25-postotne carine na uvoz automobila.
Zbog toga su jutros cijene dionica na azijskim burzama oštro pale, a u minusu su i američki te europski terminski indeksi, pa se danas može očekivati daljnji pad cijena dionica na najvećim europskim burzama i Wall Streetu.