Ilustracija (Pexels)
Na većini azijskih burzi cijene su dionica u utorak porasle, kao i na Wall Streetu dan prije, no trguje se oprezno jer je neizvjesno kojim će zemljama Washington nametnuti carine, a koje će poštedjeti.
MSCI indeks azijskih dionica bio je u 7,00 sati u plusu 0,2 posto.
Pritom je japanski Nikkei indeks ojačao 0,5 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Australiji i Indiji porasle između 0,1 i 0,2 posto. U Južnoj Koreji i Hong Kongu pale su, pak, između 0,5 i 2 posto.
Na burzama vlada oprez, no ipak većina njih prati jučerašnji rast Wall Streeta, premda po znatno nižim stopama.
Jučer je, naime, na najvećoj svjetskoj burzi Dow Jones indeks skočio 1,4 posto, S&P 500 1,8, a Nasdaq indeks 2,3 posto.
Burze su tjednima pod pritiskom jer Washington vodi carinski rat na više frontova – s Kanadom, Meksikom, Kinom, Europskom unijom...
Predsjednik SAD-a Donald Trump nedavno je dodatno zaprijetio da će od 2. travnja uvesti recipročne carine na uvoz iz svih zemalja koje naplaćuju carine na uvoz američkih proizvoda.
Mnoge su zemlje najavile protumjere, pa se ulagači plaše zaoštravanja carinskog rata, što bi moglo dovesti do jačanja inflacije i naštetiti međunarodnoj trgovini i rastu gospodarstava.
No, posljednjih dana Washington poručuje da bi mogao biti fleksibilniji, da su moguća neka izuzeća ili niže carine te da još uvijek ništa nije odlučeno.
Zahvaljujući tome, jučer su burzovni indeksi snažno skočili i dosegnuli najviše razine u dva tjedna.
No, i idućih se dana očekuje nestabilno trgovanje, ovisno o vijestima iz Bijele kuće.
Dolar ojačao, cijene nafte blago porasle
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla jer se dolar smatra sigurnijim utočištem za kapital u nesigurna vremena.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 104,27 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 104,03 boda.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 149,75 na 150,55 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,0805 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0835 dolara.
Cijene su nafte, pak, blago porasle. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0,14 posto, na 73,10 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,09 posto, na 69,15 dolara.