Ilustracija (Pixabay)
Na europskim su burzama u srijedu ujutro cijene dionica blago pale, drugi dan zaredom, jer ulagači ne žele riskirati uoči objave izvješća koje će pokazati da li inflacija u SAD-u popušta ili jača.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,2 posto, oslabivši drugi dan zaredom.
Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,24 posto, na 8.260 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,07 posto, na 20.315 bodova, a pariški CAC 0,12 posto, na 7.385 bodova.
Tako burze prate jučerašnji smjer Wall Streeta, kada su burzovni indeksi pali drugi dan zaredom, oko 0,3 posto.
Ulagači, naime, nisu voljni znatnije riskirati uoči novih izvješća o inflaciji u SAD-u.
U srijedu će biti objavljeno izvješće o potrošačkim cijenama u studenome, a u četvrtak o proizvođačkim cijenama.
"Ulagači su oprezni uoči izvješća o potrošačkim i proizvođačkim cijenama. Voljeli bismo vidjeti brojke koje ne bi omele Fed idućega tjedna", kaže Mona Mahajan, strateginja u tvrtki Edward Jones.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je inflacija, prema potrošačkim cijenama, u studenome porasla na 2,7 posto na godišnjoj razini, dok je mjesec dana prije iznosila 2,6 posto.
Budu li podaci u skladu s očekivanjima, na tržištu se vjeruje da će na dvodnevnoj sjednici od 17. do 18. prosinca Fed smanjiti kamate po treći put ove godine, za dodatnih 0,25 postotnih bodova.
No, pitanje je što će biti dalje jer sva posljednja izvješća pokazuju da najveće svjetsko gospodarstvo stabilno raste, da je tržište rada i dalje čvrsto, a da je inflacija još uvijek iznad ciljanih razina Feda od 2 posto.
Zbog toga je prošloga tjedna predsjednik Feda Jerome Powell poručio da bi se tempo smanjenja kamata mogao usporiti.
"Nije važno samo to što će Fed učiniti idućega tjedna, nego i to što će poručiti o daljnjem kretanju kamata", kaže Lindsey Bell, strateginja u tvrtki 248 Ventures.
I na većini azijskih burzi cijene su dionica pale. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,3 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,1 posto, dok su cijene dionica u Australiji i Hong Kongu pale između 0,5 i 0,8 posto. U Šangaju i Južnoj Koreji porasle su, pak, između 0,3 i 1 posto.
Najviše su jutros porasle cijene dionica u Južnoj Koreji, drugi dan zaredom, što se uglavnom zahvaljuje korekciji nakon oštrog pada prošloga tjedna.
Politička kriza, koju je prošloga tjedna izazvao predsjednik Yoon Suk Yeol, kada je prvo uveo, a potom ukinuo izvanredno stanje, još nije riješena, no ulagači se nadaju da će se situacija uskoro stabilizirati.
Kineske su se burze, pak, smirile nakon snažnog rasta cijena dionica početkom tjedna, kada su kineske vlasti najavile nove fiskalne poticajne mjere i popuštanju monetarne politike iduće godine kako bi se ubrzao rast gospodarstva.