Burza (Pexels)
Na europskim su burzama u ponedjeljak ujutro cijene dionica pale, a najviše na pariškoj, što je posljedica političke krize zbog neslaganja oko državnog proračuna.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati gotovo u minusu 0,15 posto.
Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,10 posto, na 8.279 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,19 posto, na 19.588 bodova, a pariški CAC 0,99 posto, na 7.165 bodova.
Pariška burza je pod pritiskom političke krize u Francuskoj zbog neslaganja oko državnog proračuna, što bi moglo dovesti do glasanja o povjerenju francuskoj vladi.
A na azijskim su burzama cijene dionica porasle. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,5 posto, nadoknadivši prošlotjedne gubitke.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,8 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Hong Kongu i Šangaju porasle između 0,1 i 1,1 posto. U Južnoj Koreji su, pak, blago pale.
Nakon prošlotjednog pada, na početku ovoga tjedna cijene su se dionica oporavile, zahvaljujući solidnim gospodarskim pokazateljima.
Prema najnovijem izvješću, PMI indeks industrijske aktivnosti u Kini porastao je u studenome na 50,3 boda, najvišu razinu u šest mjeseci.
Doduše, u uslužnom je sektoru PMI skliznuo s 50,2 na 50 bodova, no kompozitni PMI ostao je nepromijenjen na 50,8 bodova.
Pozitivno je na tržišta utjecao i podatak da je u Australiji u studenome promet u trgovini na malo porastao 3,4 posto na godišnjoj razini, najviše još od polovice 2023. godine.
No, južnokorejske ulagače zabrinuo je podatak o rastu izvoza u studenome za samo 1,4 posto na godišnjoj razini, manje od očekivanja i znatno sporije nego mjesec dana prije, kada je rast iznosio 4,6 posto.