(Snimio Saša Miljević/Pixsell)
Prema podacima Porezne uprave, od početka godine realizirano je oko 34 tisuće kupoprodajnih transakcija, a svaku treću nekretninu kupili su strani državljani, javlja Dnevnik HTV-a. Velik interes diktira i tržišne trendove, utječe na cijene, ali i one bi se, ističe struka, s novim državnim mjerama, trebale korigirati.
Na listi najatraktivnijih lokacija za kupnju nekretnina, strancima su Istra i Primorje. U tim dvjema županijama, od početka godine, kupili su više od tri i pol tisuće nekretnina. Među najpoželjnijima Rovinj i Opatija.
– Kupci su većinom ljudi kojima je to druga, treća ili neka daljnja nekretnina, dakle oni kojima je ovo drugi dom. Destinacija je poželjna u smislu tradicije i sadržaja koji se nude, a isto tako ima dobru povezanost s ostatkom Europe i to je isto čini poželjnom destinacijom, kazao je Saša Ivanišević, agent za nekretnine, Opatija.
Početne cijene opatijskih kvadrata idu od tri i pol tisuće eura. Ali, za nekretnine poput ove, one su i tri puta više.
– Ja bih rekao da za najskuplju robu nikad nema krize, napomenuo je agent.
Primamljiva je strancima i Dalmacija te Grad Zagreb.
Strani interes utječe i na tržišne trendove. Cijene su i dalje, u velikom broju slučajeva, nerealne.
– One još uvijek rastu iako je promet pao za 6,9 posto, a to znači da su cijene doista pretjerane, rekao je Dubravko Ranilović, predsjednik Udruženja poslovanja nekretninama HGK.
Na dinamiku prodaje, ističe struka, trebale bi utjecati i nove mjere, poput poreza na nekretnine.
– Čime bi se nove nekretnine mogle pojaviti na tržištu, a zakonom ponude i potražnje doći će do korekcije cijena, a druga mjera je povrat pola iznosa PDV-a kod kupnje nekretnine u novogradnji, čime bi također trebalo doći do sniženja cijena, pojasnio je za Dnevnik HTV-a Branko Papeš, vlasnik agencije za nekretnine Dogma.
Podsjetimo, prosječna cijena po četvornom metru u Hrvatskoj sada iznosi 2.500 eura, što je sedam posto više nego lani.
Cijeli prilog pogledajte OVDJE.