svjetska tržišta

Oštar pad na Wall Streetu zbog straha od usporavanja gospodarstva 

| Autor: Hina
Burza (Pexels)

Burza (Pexels)


Indeksi na Wall Streetu u četvrtak su oštro pali nakon što je novi niz makroekonomskih pokazatelja izazvao zabrinutosti da američko gospodarstvo  usporava mnogo brže nego se očekivalo dok Fed i dalje održava restriktivnu monetarnu politiku.

Dow Jones indeks potonuo je u četvrtak 494,82 boda ili 1,21 posto, na 40.347 bodova, dok je S&P 500 pao 1,37 posto, na 5.446 bodova, a Nasdaq indeks 2,3 posto ili 17.194 bodova.

S&P i Nasdaq indeks tako su gotovo izbrisali najveće dobitke od veljače, postignute dan ranije uslijed uzleta cijena dionica proizvođača čipova i signala iz Feda da bi u rujnu mogao započeti s popuštanjem monetarne politike. No, kolovoz je uobičajeno mjesec s najslabijom izvedbom dionica u godini.

Na početku trgovanja u četvrtak indeksi su nastavili rast, poduprti skoku cijene dionice Meta platforms zahvaljujući boljim od očekivanja tromjesečnim rezultatima i najavljenim optimističnim prognozama poslovanja u trećem tromjesečju. Dionica Mete poskupjela je jučer 5,78 posto i bila je najveća dobitnica u sklopu S&P-ja.

No, ti početni dobitci izblijedili su nakon što je indeks menadžera nabave pokazao da je industrijska aktivnost u SAD-u u srpnju pao na 46,8 bodova, najnižu razinu u osam mjeseci.

"To je izazvalo ozbiljni strah da Fed kasni sa smanjivanjem kamatnih stopa. Malo ulagača ima povjerenja u Fed, koji se drži poslovično 'mekog slijetanja' gospodarstva, a sada podaci počinju odražavati tu zabrinutost", kazao je  Lou Basenese, strateg iz njujorškog MDB Capitala.

Također, objavljeno je i da je broj Amerikanaca koji su zatražili naknadu radi nezaposlenosti u prošlome tjednu porastao na najvišu razinu u zadnjih 11 mjeseci, što sugerira na napetosti na tržištu rada, no u tome sigurno ulogu igraju i sezonski faktori. 

Za bolji uvid u stanje na tržištu rada investitori čekaju u petak objavu izvješća zaposlenosti.

Znatno su jučer pale cijene dionica velikih tehnoloških kompanija poput Applea, za 1,68 posto i Amazona, za 1,56 posto, uoči objave poslovnih rezultata. Nakon zatvaranja burze i objave rezultata, cijena dionice Amazona u elektroničkom trgovanju potonula je 4,46 posto. 

S druge strane, najveće dobitke imale su dionice defanzivnih sektora poput nekretninskih i komunalnih, dok geopolitičke neizvjesnosti zbog situacije na Bliskom istoku jačaju dolar i smanjuju prinose na trezorske zapise.

Pao je i indeks dionica kompanija s malom tržišnom kapitalizacijom Russell 2000 i to za više od tri posto, što je negov najveći dnevni pad od 13. veljače. Dionice sadržane u tom indeksi u zadnje vrijeme vrlo su volatilne, jer investitori rotiraju kapital između takvih jeftinijih i skupih tehnoloških dionica.

"Bez dobrog gospodarstva, te male dionice senzitivne na promjene u gospodarstvu neće rasti, pa čak i ako se smanje kamatne stope", kaže Steve Sosnick, strateg u Interactive Brokersu.

Europske burze u četvrtak su oštro pale, nakon što je Bank of England snizila kamatnu stopu s 5,25 na 5 posto, a pritom su najviše potonule bankarske dionice, u prosjeku za 4,5 posto.  Londonski Ftse završio je trgovanje s minusom od 1,01 posto, na 8.283 boda, frankfurtski DAX je potonuo 2,3 posto, na 18.083 bodova, a pariški CAC za 2,14 posto, na 7.370 bodova.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter