Ilustracija (Pexels)
Na većini azijskih burzi cijene su dionica u petak pale, unatoč jučerašnjem rastu Wall Streeta, dok je dolar ojačao prema jenu nakon što je japanska središnja banka ostavila kamatne stope nepromijenjene.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,00 sati u minusu 0,4 posto.
Pritom je japanski Nikkei indeks ojačao 0,5 posto, a porasle su, oko 0,3 posto, i cijene dionica u Južnoj Koreji. U Šangaju, Australiji i Hong Kongu pale su, pak, između 0,4 i 0,7 posto.
Nikkei indeks ojačao je nakon što su čelnici japanske središnje banke na redovnoj sjednici odlučili ostaviti kamatne stope nepromijenjene.
To se i očekivalo, no ulagače je ugodno iznenadila odluka središnje banke da će tek idućeg mjeseca objaviti planove o otkupu obveznica na tržištu, dok su analitičari očekivali da će već ovoga mjeseca početi na taj način stezati monetarnu politiku.
Na kineskim burzama vlada, pak, nesigurnost jer je Europska komisija uvela dodatne carine na uvoz kineskih električnih vozila, a ulagači se plaše i dodatnih trgovinskih napetosti između EU-a i Kine, kao i SAD-a i Kine.
I na većini ostalih burzi u regiji cijene su dionica jutros pale jer će, po svemu sudeći, američka središnja banka zadržati kamatne stope na povišenim razinama dulje nego što se očekivalo.
Fed je, naime, u srijedu objavio procjene prema kojima bi do kraja godine kamatne stope smanjio samo jednom jer je inflacija u SAD-u i dalje znatno viša od njegove ciljane razine od 2 posto.
Donedavno se očekivalo da će Fed smanjiti kamate u ovoj godini u tri navrata.
Novi rekordi na Wall Streetu nisu impresionirali
Zbog toga ulagače nisu ohrabrili ni jučerašnji novi rekordi na Wall Streetu. Doduše, Dow Jones indeks oslabio je 0,17 posto, no S&P 500 ojačao je 0,23, a Nasdaq 0,34 posto.
Nakon četiri dana rasta, S&P 500 i Nasdaq dosegnuli su nove rekordne razine.
Pritom su najviše porasle cijene dionica proizvođača čipova i tehnoloških kompanija, u prosjeku oko 1,5 posto.
Najveća pojedinačna dobitnica bila je dionica Broadcoma, koja je poskupila više od 12 posto, nakon što je taj proizvođač čipova podigao prognoze svojih prihoda, a znatno je porasla i cijena dionice Nvdije, za 3,5 posto.
Nešto veći cjenovni skok imala je i dionica Tesle, za 2,9 posto, nakon što su dioničari te kompanije odobrili Elonu Muska kompenzacijski paket od 56 milijardi dolara.
"I dalje je to uglavnom priča o tehnološkim dionicama, jer kada gledate šire tržište, ne vidite sudjelovanje koje biste željeli vidjeti na zdravijem tržištu", kaže Paul Nolte, analitičar u tvrtki Murphy & Sylvest.
Dolar ojačao, cijene nafte pale
Na valutnim je tržištima, pak, vrijednost dolara prema košarici valuta porasla.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 105,30 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 104,75 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 156,90 na 157,90 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,0740 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0780 dolara.
Tečaj eura na putu je gubitka u ovom tjednu u odnosu na dolar za 0,6 posto.
Cijene su nafte, pak, pale. Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je jutros 0,50 posto, na 82,35 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,61 posto, na 78,15 dolara.