Ilustracija (Snimio: Slaven Stanislav Babic/Pixsell)
Jedna Hrvatica je na Redditu tražila savjet kako uštedjeti: "Koliko mjesečno trošite na hranu i kako uštedjeti? Ja mjesečno trošim 500 eura i ne znam iskreno kako uštedjeti jer je cijena svega porasla za 300 posto. Ima tu i naručivanja i kupnje gotove hrane i slatkiša, ali i kad zapnem i discipliniram se, uštedim maksimalno 100 eura. Živim u stanu sama, nemam vrt niti životinje da si smanjim troškove."
Ostali su joj rekli kolike oni imaju troškove: "Ja sam isto sam i potrošim možda 200 eura na hranu. Kako uštedjeti? Prestani naručivati i počni kuhati. Ja tek kad sam počeo zapisivati na što sve trošim, vidio sam koliko love ode na gluposti. Evo, recimo, prošli mjesec je u Lidlu za 5 eura bio paket riže od 4,5 kg, i imam riže za par mjeseci, a preko Glova porcija riže je 8-9 eura."
"Potrošim između 200-230 eura mjesečno na hranu te sve kuhinjske i kupaonske potrepštine. Hranu ne naručujem nikad. Troškove si bilježim u Google Sheets", napisala je jedna žena, a druga dodala: "Nemam pojma koliko trošim, ali otprilike 300 eura. Većinom kupujem stvari na akcijama. Jednom tjedno prelistam katalog od Konzuma/Lidla/Plodina i idem tamo jer su mi blizu. Dostavu naručujem možda dvaput godišnje."
"Ne znam kako si došla do te visoke cifre, cura i ja skupa mjesečno trošimo 600 eura na hranu, a oboje aktivno treniramo i hranimo se sportski. Dnevno (od skupih namirnica) sigurno 0,6 kg kvalitetnog mesa, pet jaja, nešto sira. Ali sve ovo nabrojano nije više od 200 eura. Sve stale namirnice su jeftinije. Svaki obrok doma kuhamo jer oboje obožavamo kuhati, a dostavu smo prestali koristiti prije dvije godine jer više ni na akciji ne možeš pojesti nešto za OK cijenu", napisao joj je jedan muškarac, prenosi Net.hr.
Mnoge je šokirao iznos koji djevojka potroši na hranu: "Gdje ti kupuješ da 500 eura samo na hranu potrošiš? Možda kavijar, losos, organski uzgoj? Mislim, stvarno me zanima što kupuješ?" A na to je jedna osoba dodala: "Pretpostavljam da je iznos toliko visok zbog dostave. Ne bi me čudilo da u tom iznosu 150-250 eura troši na hranu vani."
Ostali su joj savjetovali kako da smanji troškove hrane: "Hrana je zadnja stvar na kojoj se isplati štedjeti. Radi na povećanju prihoda jer cijene potrepština će samo nastaviti rasti."
Neki su joj ponudili i drugo rješenje: "Kad dobiješ bilo kakav prihod, odmah odvojiš sa strane 10 posto. Nemoj čekati da ti ostane na kraju mjeseca."