svjetska tržišta

Europske burze prate rast Wall Streeta

| Autor: Hina
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Na europskim su burzama u srijedu ujutro cijene dionica porasle, kao i na Wall Streetu dan prije, jer ulagači vjeruju da zbog popuštanja inflacije američka središnja banka više neće zaoštravati monetarnu politiku.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,6 posto, ojačavši drugi dan zaredom.

Pritom je londonski FTSE indeks porastao 1,06 posto, na 7.520 bodova, dok je frankfurtski DAX ojačao 0,39 posto, na 15.675 bodova, a pariški CAC 0,65 posto, na 7.230 bodova.

I na azijskim su burzama cijene dionica porasle. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 9,30 sati u plusu više od 2 posto.

Pritom je japanski Nikkei indeks ojačao 2,5 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0,5 i 3,9 posto.

Azijske ulagače ohrabrili su bolji nego što se očekivalo podaci iz kineskog gospodarstva, koji ukazuju na ubrzanje oporavka od koronakrize.

Industrijska proizvodnja porasla je u listopadu na godišnjoj razini 4,6 posto, brže u odnosu na 4,5 posto u rujnu.

Promet u trgovini na malo skočio je, pak, u listopadu 7,6 posto na godišnjoj razini, dok je mjesec dana prije rast iznosio 5,5 posto.

Analitičari očekuju i daljnje ubrzanje rasta, s obzirom da kineska središnja banka povećava likvidnost u financijskom sustavu, što bi trebalo potaknuti kreditiranje.

Podršku burzama pruža i nada u napredak u pregovorima u vezi otvorenih gospodarskih pitanja između SAD-a i Kine na sastanku između predsjednika Joea Bidena i Xi Jinpinga u San Franciscu.

Ulagače ohrabrio skok Wall Streeta

Ulagače je ohrabrio i jučerašnji snažan rast cijena dionica na Wall Streetu. Dow Jones ojačao je 1,4 posto, dok je S&P 500 skočio 1,9, a Nasdaq indeks 2,4 posto.

Najveći dnevni skok tih indeksa od travnja zahvaljuje se boljim nego što se očekivalo podacima o inflaciji u SAD-u.

Jučer objavljeno izvješće pokazalo je da je u listopadu stopa inflacije iznosila 3,2 posto, manje u odnosu na 3,7 posto u rujnu i manje od 3,3 posto, koliko su očekivali analitičari.

„Potpuno je jasno da su ovi podaci potaknuli snažan rast cijena dionica. Popuštanje inflacije podržava tezu da Fed neće trebati dodatno zaoštravati monetarnu politiku kako bi rast potrošačkih cijena oslabio”, kaže Craig Fehr, strateg u tvrtki Edward Jones.

Od ožujka prošle godine Fed je povećao ključne kamatne stope za 5,25 postotnih bodova kako bi suzbio inflaciju.

No, na posljednje dvije sjednice čelnici Feda ostavili su kamate nepromijenjene, pa ulagači vjeruju da je ciklus povećanja cijene novca završen, premda iz Feda poručuju da je moguće daljnje zaoštravanje monetarne politike.

U idućem razdoblju kretanja na tržištu ovisit će uglavnom o špekulacijama o tome kada bi Fed mogao početi smanjivati kamate.

Nakon novih podataka o inflaciji, ojačale su špekulacije da bi prvo smanjenje kamata Feda moglo uslijediti u svibnju iduće godine.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter