Ilustracija (Pexels)
Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje oprezno trgovanje, uobičajeno za početak tjedna, a u fokusu ulagača i dalje će, kao i prošloga tjedna biti poslovni rezultati domaćih kompanija u prvih devet mjeseci ove godine.
Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, danas očekuju stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks porastao je protekloga tjedna 0,55 posto, na 2.351 bod, a Crobex10 za 0,73 posto, na 1.416 bodova.
Porasli su tako po prvi put nakon pet tjedana pada, tijekom kojeg su dotaknuli najniže razine u više od tri mjeseca.
Pritom su najviše porasle cijene dionica u turističkom sektoru, u prosjeku 1,8 posto, dok su najviše pale u građevinskom sektoru, za 4,3 posto.
Redovni promet dionicama dosegnuo je 4,3 milijuna eura, što je za 1,5 milijuna više nego u tjednu ranije. Uz to, ostvareno je i 624 tisuće eura blok prometa, i to dionicom Arena Hospitality grupe po cijeni dionice od 31,2 eura.
„Crobexi su prošloga tjedna porasli, a ponešto je porastao i promet. Početkom tjedna promet je bio skromniji, no kako je kasnije puno domaćih kompanija objavilo poslovne rezultate, tako je promet krajem tjedna porastao. I na početku ovoga tjedna u fokusu će biti poslovni rezultati kompanija”, kaže Petar Mezga, financijski analitičar u Erste banci.
Najlikvidnija u redovnom trgovanju bila je prošloga tjedna dionica Podravke, kojom je ostvareno 530 tisuća eura prometa, a cijena joj se spustila 0,38 posto, na 131,5 eura.
S prometom od oko 510 tisuća eura slijedila je dionica Zagrebačke banke, a cijena joj je porasla za 11,2 posto, na 12,7 eura.
Dionicom Ericssona Nikole Tesle ostvareno je, pak, 461 tisuća eura prometa, uz skok cijene za 5,13 posto, na 205 eura.
Slijedila je dionica Spana s prometom od 378 tisuća eura prometa, uz pad cijene za 2,08 posto, na 47 eura.
Među likvidnijima, najviše je porasla cijena dionice Ine, za 6,67 posto, na 480 eura.
Među likvidnijim gubitnicama našla se, pak, dionica Brodogradilišta Viktor Lenac, s padom cijene za 5,06 posto, na tri eura.
Na ZSE se protekloga tjedna ukupno trgovalo sa 60 dionica, pri čemu je cijena njih 25 porasla, 22 pala, a 13 stagnirala.
Svjetske burze pale
A na svjetskim su burzama cijene dionica pale i prošloga tjedna, drugoga zaredom. Na Wall Streetu je Dow Jones pao 2,1 posto, dok je S&P 500 potonuo 2,5, a Nasdaq indeks 2,6 posto.
„S&P 500 indeks zaronio je u područje korekcije, više od 10 posto niže od svoje prethodne najviše razine dosegnute u lipnju. Ulagači nisu bili skloni rizičnijim investicijama zbog moguće eskalacije sukoba na Bliskom istoku i povišenih prinosa na američke državne obveznice. S druge strane, podaci su pokazali da je rast američkog gospodarstva u trećem tromjesečju ubrzan, dok je većina kompanija, koje su dosad objavile poslovne rezultate, ostvarila veće zarade nego što se očekivalo”, objašnjava Petar Mezga.
I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale, no blaže nego na Wall Streetu. Londonski FTSE indeks skliznuo je 1,5 posto, dok je frankfurtski DAX oslabio 0,8, a pariški CAC 0,3 posto.
„Prošloga je tjedna Europska središnja banka na redovnoj sjednici ostavila kamatne stope nepromijenjene i poručila da inflacija u eurozoni popušta”, kaže Petar Mezga.