(Snimio Sergej Drechsler/Novi List)
Rat u Ukrajini i uvođenje europskih sankcija Rusiji lani su značajno promijenili trgovinske odnose Hrvatske, pa su Sjedinjene Američke Države ušle među pet najvažnijih trgovinskih partnera Hrvatske, prvenstveno zbog uvoza prirodnog ukapljenog plina i vrijednost uvoza iz te države porasla je sedam puta u odnosno na 2021. godinu.
Vrijednost uvoza iz Rusije unatoč jačanju sankcija prema kraju godine nije se smanjila, što je posljedica uvoza plina po znatno višim cijenama dok je to bilo moguće. No ova godina, odnosno razdoblje od početka siječnja do kraja srpnja pokazuje potpuno drukčiju sliku, vrijednost uvoza iz obje države drastično je pala, uvoz iz Rusije u Hrvatsku pao je na tek 13 posto vrijednosti iz istog razdoblja prošle godine, a uvoz iz SAD-a jedva je dosegnuo 45 posto lanjskog uvoza.
Hrvatski je izvoz u te zemlje znatno žilaviji, izvoz u SAD je pao tek 0,8 posto, dok je izvoz u Rusiju, iako je ta zemlja pod sankcijama EU-a, porastao je za čak 45,6 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a domaće tvrtke očito su pronašle proizvode za koje nema prepreke za prodaju na ruskom tržištu, a riječ je uglavnom o lijekovima i ženskom rublju.
Hrvatsko je gospodarstvo u Rusiju u ovoj godini do kraja srpnja izvezlo robe u vrijednosti od 124,33 milijuna eura, što je gotovo 39 milijuna eura ili 45,6 posto više nego lani, a kako su nam na naš upit odgovorili iz Državnog zavoda za statistiku na porast uvoza su najviše utjecali lijekovi. Tako je vrijednost izvoza lijekova porasla s prošlogodišnjih 43,74 milijuna eura za 23,6 milijuna eura, odnosno za 54 posto. Tako izvoz lijekova čini više od polovice hrvatskog izvoza u Rusiju. Po nekoliko desetaka puta rastao je izvoz grudnjaka, ženskih čarapa, kupaćih kostima. Tako je primjerice hrvatsko gospodarstvo u sedam ovogodišnjih mjeseci u Rusiju izvezlo grudnjake u vrijednosti od 6,58 milijuna eura, dok je lani ta vrijednost bila nešto manja od 148 tisuća eura. Iako se ne radi o izvozu koji ima impresivne brojke ipak je dojmljivo da je riječ o povećanju vrijednosti izvoza od čak 43 puta. Kad su u pitanju kupaći kostimi za žene i djevojčice vrijednost tog izvoza je lani bila nešto manja od 23 tisuće eura, dok je ove godine 2,7 milijuna eura i porasla je 117 puta. Po nekoliko milijuna eura vrijedi i izvoz čarapa i gaćica u Rusiju i također je riječ o višestrukom porastu. Do kraja srpnja izvoz u Rusiju bio je na kraju veći nego u istom razdoblju 2021. godine, kada Rusija nije bila pod tako jakim sankcijama kakve joj je EU uvela nakon početka rata u Ukrajini.
Kad je u pitanju uvoz iz te države, on je s lanjskih 346 milijuna eura u sedam mjeseci ove godine pao na 46 milijuna eura, odnosno smanjio se za 87 posto. Najvećim dijelom dogodilo se to jer je obustavljen uvoz energenata iz Rusije, ali u prvih sedam mjeseci nije bilo ni uvoza bitumenskog kamenog ugljena čija je vrijednost uvoza lani bila veća od 96 milijuna eura. Uz to obustavljen je i uvoz ulja za podmazivanje, ali i aluminija. Što se tiče SAD-a vrijednost uvoza iz te zemlje pala je s lanjskih 1,47 milijardi eura na 668 milijuna eura, odnosno smanjila se za čak 800 milijuna eura ili za 55 posto. Najvećim dijelom dogodilo se to zbog pada vrijednosti uvoza prirodnog ukapljenog plina. Lani je u sedam mjeseci vrijednost prirodnog ukapljenog plina bila 1,34 milijarde eura, a ove godine manja je za 806 milijuna eura, odnosno za 60 posto. Unatoč tom padu Hrvatska je ipak u sedam mjeseci iz SAD-a uvezla prirodni ukapljeni plin ukupne vrijednosti od 534 milijuna eura. Kad je Hrvatska lani počela uvoziti plin iz SAD-a njegova je cijena dosegnula rekordne razine, a cijene su u međuvremenu pale na razine od prije rata u Ukrajini. Uz to, prošla je zima u Hrvatskoj, ali i u ostatku Europe bila blaga, pa se nisu ni ispraznila skladišta plina i sve to smanjilo je i uvoz i vrijednost uvoza prirodnog ukapljenog plina iz SAD-a.
O kolikoj se promjeni u robnoj razmjeni sa SAD-om radi, najbolje govori činjenica da je lani uvoz iz te zemlje bio vrijedan otprilike kao i uvoz iz susjedne Mađarske, dok je u sedam mjeseci ove godine uvoz iz Mađarske dvostruko veći nego onaj iz SAD-a, iako je i uvoz iz Mađarske pao za gotovo 18 posto.