(Unsplash)
Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje oprezno trgovanje, uobičajeno za početak tjedna, dok ulagači čekaju nove vijesti, a Crobex bi pritom mogao stagnirati na rekordnoj razini.
Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, danas očekuju stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks ojačao je prošloga tjedna 0,9 posto, na rekordnih 2.490 bodova, dok je Crobex10 porastao 1,2 posto, na rekordnih 1.513 bodova.
To je za Crobex treći, a za Crobex10 peti uzastopni tjedni dobitak.
Među sektorskim indeksima najviše je prošloga tjedna porastao Crobexnutris, 2,8 posto, dok je najviše pao Crobexturist, 0,6 posto.
Redovni promet dionicama iznosio je gotovo 13,6 milijuna eura, dvostruko više nego tjedan dana prije, što je najveći tjedni promet u ovoj godini.
Uz to, u blok transakciji dionicom HT-a ostvareno je još 7,2 milijuna eura, pa cijeni dionice od 26,90 eura.
„Crobexi su zabilježili još jedan tjedni rast, a promet je znatno porastao, pa je prosječna dnevna likvidnost iznosila gotovo 3 milijuna eura”, kaže Matej Pretković, analitičar tržišta kapitala u Erste&Steiermaerkische banci.
Najveći promet u redovnom trgovanju, 5,4 milijuna eura, ostvaren je dionicom Podravke, pri čemu joj je cijena skliznula 3,1 posto, na 140 eura.
S prometom od gotovo 2,6 milijuna eura slijedila je dionica Atlantske plovidbe, koja je poskupila gotovo 2 posto, na 51,40 eura.
Dionicom HT-a ostvaren je, pak, promet od 1,4 milijuna eura, a cijena joj je skočila 3,85 posto, na 27 eura.
Slijedila je dionica Spana s prometom od oko 690 tisuća eura, pri čemu je pojeftinila 3,7 posto, na 52,60 eura.
Promet veći od 600 tisuća eura ostvaren je i povlaštenom dionicom Adris grupe, kojoj je cijena porasla 3,8 posto, na 60 eura.
Najveći rast cijene među likvidnijim izdanjima zabilježile su dionice Atlantic grupe, 13,5 posto, na 59 eura, uz promet od oko 220 tisuća eura.
S rastom cijene za 10,4 posto, na 79,50 eura, slijedila je redovna dionica Adris grupe, uz promet od oko 180 tisuća eura.
S druge strane, među najvećim likvidnijim gubitnicama našla se dionica Arena Hospitality grupe, s padom cijene za 5,8 posto, na 32,60 eura, uz promet od oko 180 tisuća eura.
Na ZSE se protekloga tjedna trgovalo s ukupno 53 dionice, pri čemu je cijena njih 25 porasla, 19 pala, a devet ostala nepromijenjena na tjednoj razini.
„Ovoga tjedna očekujemo opreznije trgovanje, a investitori će najviše pratiti vijesti iz svijeta o inflaciji i sjednicama središnjih banaka, posebice američke”, kaže Matej Pretković.
Wall Street pao, europske burze porasle
A na Wall Streetu su prošloga tjedna cijene dionica pale. Doduše, Dow Jones ojačao je 0,1 posto, no S&P 500 skliznuo je 0,2, a Nasdaq indeks 0,4 posto.
„Pad S&P i Nasdaq indeksa ponajviše je posljedica pada cijena dionica u tehnološkom sektoru. Trgovalo se oprezno zbog izvješća o o inflaciji u SAD-u. U kolovozu su potrošačke cijene porasle 3,7 posto na godišnjoj razini, više nego u srpnju, kada je rast iznosio 3,2 posto. No, temeljna stopa inflacije, bez cijena hrane i energije, pala je sa 4,7 na 4,3 posto, pa ulagači procjenjuju da američka središnja banka u rujnu neće dodatno povećati kamate. No, ipak se s oprezom čeka ovotjedna sjednica Feda”, objašnjava Matej Pretković.
Na europskim su burzama, pak, cijene dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE indeks skočio je 3,1 posto, dok je frankfurtski DAX porastao 1, a pariški CAC 1,9 posto.
„Europska središnja banka (ECB) u četvrtak je povećala kamatne stope za 0,25 postotnih bodova, na rekordne razine od kada je uveden euro. No, tečaj eura ipak je pao prema dolaru već deveti tjedan zaredom. Na europskim su burzama, pak, cijene dionica porasle jer ulagači uskoro očekuju kraj ciklusa povećanja kamata,”, objašnjava Matej Pretković.