Ilustracija (Pexels)
Na europskim su burzama u ponedjeljak ujutro cijene dionica blago pale, nakon prošlotjednog rasta, jer ulagači ne žele riskirati uoči sjednica nekih od najvećih središnjih banaka u svijetu.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,2 posto, izgubivši dio prošlotjednih dobitaka.
Jutros je londonski FTSE indeks oslabio 0,08 posto, na 7.705 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,37 posto, na 15.835 bodova, a pariški CAC 0,62 posto, na 7.335 bodova.
Trguje se oprezno jer ulagači ne žele riskirati uoči sjednica američke i još nekoliko velikih središnjih banaka u svijetu, među ostalim, američke i britanske.
Na tržištu novca procjenjuje se da postoji više od 90 posto izgleda da Fed na predstojećoj sjednici neće dodatno povećati kamate. Osim toga, postoji 67 posto izgleda da ih neće povećati ni u studenome.
No, ulagači su oprezni jer su uvijek moguća iznenađenja, a nakon ove sjednice Fed će objaviti i nove projekcije po pitanju gospodarstva i kamatnih stopa.
S nestrpljenjem se čeka i što će na konferenciji za medije u srijedu kazati predsjednik Feda Jerome Powell.
I na azijskim su burzama cijene dionica pale. MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, bio je oko 9,30 sati u minusu 0,5 posto, izgubivši dio prošlotjednih dobitaka.
Pritom su cijene dionica u Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu pale između 0,4 i 1 posto, dok su u Šangaju blago porasle. U Japanu se danas zbog praznika ne radi.
Prošloga su tjedna kineske burze porasle, zahvaljujući ohrabrujućim pokazateljima iz tamošnjeg gospodarstva, no već jutros su burzovni indeksi pali zbog novih problema na nekretninskom tržištu.
„Unatoč ohrabrujućim naznakama stabilizacije, nekretninski sektor i dalje je puzzla koja nedostaje u cijeloj ekonomskoj slici”, kaže Tommy Xie, direktor istraživanja u OCBC banci.
Negativno na tržište utječe i pad cijena dionica na Wall Streetu u petak, zbog čega su tamošnji burzovni indeksi tjedan završili s gubicima.