(Hina/EPA)
Saudijska Arabija i iduće godine očekuje višak u proračunu, drugu godinu zaredom, premda čak 84 posto manji nego u ovoj godini zbog pritisaka na prihode u okruženju neizvjesnih globalnih gospodarskih izgleda i očekivanih nižih cijena nafte.
Najveći svjetski izvoznik nafte u srijedu je odobrio proračun za 2023. godinu u iznosu 1,114 bilijuna rijala (296 milijardi dolara) koji predviđa višak od 0,4 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Usporedbe radi, u ovoj godini očekuje se višak od 2,6 posto BDP-a, prema najnovijim, poboljšanim procjenama.
Proračun za 2023. predviđa nešto manju potrošnju u odnosu na očekivanih ovogodišnjih 1,132 bilijuna rijala.
Niži bi trebali biti i prihodi, u visini 1,13 bilijuna rijala, nasuprot ovogodišnjih 1,234 bilijuna rijala, budući se očekuju niže cijene nafte.
Prijestolonasljednik Mohammed bin Salman rekao je da će proračunski višak biti usmjeren jačanju državnih rezervi, potpori državnim fondovima, poput državnih stabilizacijskih fondova, i jačanju financijske pozicije kraljevstva, prenijela je državna novinska agencija SPA.
Ministar financija Mohammed al-Jadaan izjavio je za državnu televizijsku postaju Al Arabiya da će većina viška vjerojatno biti usmjerena u povećanje rezervi, no da konačna odluka tek treba biti donesena.
Visoke cijene nafte pomogle su da saudijski proračun ove godine iskaže višak prvi puta od 2013. godine, koji se prema najnovijim procjenama očekuje u visini 102 milijarde rijala. Time je podignuta procjena njegova udjela u BDP-u za 0,3 postotna boda u odnosu na rujansku projekciju.
U kolovozu Međunarodni monetarni fond (MMF) prognozirao je da će višak dosegnuti 5,5 posto BDP-a.
Saudijsko gospodarstvo trebalo bi ove godine porasti za 8,5 posto, za pola postotnog boda snažnije no što su pokazivale dosadašnje prognoze. U 2023. rast bi trebao snažno usporiti, na 3,1 posto.
Prognoza je podignuta velikim dijelom zahvaljujući aktivnostima privatnog sektora koje nisu povezane s naftom, rekao je Al-Jadaan novinarima, dodavši da je na BDP naftnog sektora utjecalo smanjenje ciljane proizvodnje OPEC-a i saveznika u studenome i prosincu.
"Međutim, to smanjenje nadoknađeno je većim rastom aktivnosti privatnog sektora koje nisu povezane s naftom", pojasnio je Al-Jadaan.
Kraljevstvo nije otkrilo na kojoj točno cijeni nafte temelji svoj proračun. U MMF-u procjenjuju da bi uravnoteženi saudijski proračun osigurala cijena barela od 73,3 dolara u ovoj godini, te od 66,8 dolara u 2023.