deseti FORUM STUDENATA

Završen susret studenata glazbene pedagogije Muzičke akademije u Puli

| Autor: Vanesa BEGIĆ
Srđana Đokić, Marijan Kopčić, Antonella Mendiković Đukić, Ana Čorić, Jasmina Lorin, Dijana Marić Odobašić i Ela Poljarević (Osobna arhiva)

Srđana Đokić, Marijan Kopčić, Antonella Mendiković Đukić, Ana Čorić, Jasmina Lorin, Dijana Marić Odobašić i Ela Poljarević (Osobna arhiva)


Završeno je deseto izdanje Foruma studenata glazbene pedagogije Muzičke akademije u Puli, manifestacije koje je 2013. godine utemeljila red. prof. dr. sc. Sabina Vidulin.

Tema foruma bili su "Raznoliki putevi u glazbenoj pedagogiji: izazovi i mogućnosti". Cilj je bio informirati studente o raznim mogućnostima zapošljavanja i djelovanja na području glazbene pedagogije, upoznati se s radom alumna koji su svoje visokoškolsko obrazovanje završili na Muzičkoj akademiji u Puli, otkriti načine suočavanja s izazovima u struci te primjene stečenih znanja na različitim glazbenim područjima u različitim okolnostima.

Standardno i neuobičajeno

Tom se prilikom predstavila novoosnovana udruga studenata Muzičke akademije u Puli "Una corda", a zatim je održan okrugli stol koji je vodio student Ivan Haubrih, na kojem su gostovali alumni Srđana Đokić, Marijan Kopčić, Antonella Mendiković Đukić, Ana Čorić, Jasmina Lorin, Dijana Marić Odobašić i Ela Poljarević.

Razgovaralo se o iskustvima u pedagoškom radu, problemima vezanim uz malu satnicu nastavnika zbog čega su primorani raditi u više škola, premalom broju sati posvećenom glazbi u nastavnim kurikulumima, opširnosti gradiva, položaju glazbene kulture i glazbene umjetnosti u odnosu na ostale nastavne predmete i slično.

Neke među temama bile su provokativne, u diskusiju su se uključivali i studenti i profesori s akademije. Studenti su dobili uvid i u mogućnosti rada na drugim glazbenim područjima, nevezanim uz nastavu.

U nastavku su studenti Tena Bevčar i Frano Živković izveli glazbenu točku "Tears dry on their own" Amy Winehouse. U poslijepodnevnim satima održano je predavanje i radionica dviju alumna Muzičke akademije u Puli - Ane Čorić i Srđane Đokić.

Ana Čorić govorila je o svojem neuobičajenom pedagoškom putu. Fokus predavanja bio je na profesionalnom identitetu. Osvrnula se i na stereotip da nakon završene Muzičke akademije ili bilo kojeg drugog fakulteta pedagoškog usmjerenja moraš raditi u školi, dok praksa pokazuje da to ne mora uvijek biti tako. Gošća je uputila studente u pojmove poput community music, musikvermittlung i STEAM, za hrvatske razmjere još uvijek nova područja djelovanja.

Srđana Đokić održala je predavanje i radionicu na temu "Muzikoterapija – metode, ciljevi i primjena". Upoznala je prisutne s pojedinim načinima na koje je moguće implementirati elemente muzikoterapije u sam pedagoški rad te s metodama koje se koriste u individualnom radu i radu u skupinama. Iznimno dojmljivo i poučno predavanje približilo je prisutnima plemenit i emotivno težak poziv kojim se gošća Foruma bavi.

Zatim je studentica studija klasične harmonike, Vanesa Brajuha izvela skladbu Volodymyra Runchaka, "Portreti skladatelja, 4. st, posvećeno Igoru Stravinskom".

Prikazan je i dokumentarni film "Sedamdesete mjerene metronomom. Pulska glazbena svakodnevica 1970. – 1980.", nastavni istraživački projekt realiziran u sklopu kolegija "Poznavanje glazbene literature" čija je nositeljica red. prof. dr. sc. Lada Duraković.

Projekt su uz mentoricu realizirali studenti Ana Balog, Tena Bevčar, Filip Dandić, Ana Glasnović, Ivan Haubrih, Natali Horvat, Martina Kurelić i Romina Peti. U istraživanju i realizaciji filma koristili su članke iz Glasa Istre i Kulturnog vjesnika, plakate i fotografije koje se čuvaju u Sveučilišnoj knjižnici u Puli, Pomorskom i povijesnom muzeju Istre i u privatnim albumima te materijale iz arhive Pulske filmske tvornice, HR Radio Pule, Televizije Koper i Radio Televizije Beograd. Montažu potpisuje Marko Račan (Artimi video produkcija).

Drugi dan Foruma započeo je izvedbom autorske skladbe Frana Živkovića naslovljenom "Fantazija u b-molu". Zatim su studenti putem vlastitih predavanja, prezentacija i radionica izmijenili znanja, vještine, ideje, iskustva te prikazali rezultate svojih istraživanja i projekte.

Prvo je bilo predavanje Ane Balog i Romine Peti, studentica diplomskog studija glazbene pedagogije. Izlaganje se djelomice nadovezalo i na teme s okruglog stola jer su predstavile svoj rad u udruzi Studio glazbene kreativnosti Čarobna frula. Podijelile su svoja dosadašnja pedagoška iskustva i dale primjer kako bi one, kao pedagoginje s već nešto radnog iskustva, rješavale potencijalne probleme.

Iako je Muzička akademija institucija usmjerena na klasičnu glazbu, da to nije glavna i jedina preokupacija njezinih studenata pokazao je Marin Roža koji se u slobodno vrijeme bavi deejayingom.

Studentima je kroz temu predavanja "Glazbena produkcija te pristup glazbenom stvaralaštvu, glazba i marketing - stvaranje brenda" održao audio-vizualnu demonstraciju novih komponenata audio-produkcije (DAW - Digital Audio Workstation).

Svestranost interesa studenata, nastavljena je u predavanju Ivana Haubriha, koji vodi Limenu glazbu Tar u kojoj usavršava dirigentsko i aranžersko umijeće. U izlaganju naslovljenom "Rad s puhačkim amaterskim orkestrom, dirigentski rad i osnivanje glazbenog tečaja za djecu" govorio je o izazovima tog posla, ali i zadovoljstvu koji donosi rad s amaterima.

Marin Bilić, student klasične harmonike približio je publici filozofski aspekt razvoja glazbe u predavanju naslovljenom "Rođenje glazbe iz zapadnog duha - gdje smo sada?". Studentica solo pjevanja Lucija Miletić, u svom je predavanju "Vokalna tehnika u radu s djecom" podijelila znanja i iskustva vezana uz vokalnu pedagogiju.

U ovom je dijelu Foruma održana i interaktivna radionica pučkog folklornog pjevanja i plesa "Folklor panonske nizine – Bilogora" koju je vodio Ivan Nikola Jurić, tijekom koje su studenti sudjelovali u plesu te naučili otpjevati dvije pjesme s bilogorskog područja.

Na koncu je studentica Vanja Turner izvela skladbu D. Domitrovića, Baile iz ciklusa "Lorca songs" uz glasovirsku pratnju asistenta Jurja Marka Žerovnika.

Organizirali studenti

Održan je i koncert pod nazivom "Ivan Zajc: Minijature" na kojem su sudjelovali studenti Dorja Sabolović, Lucija Miletić, Ana Šercer, Nina Španjol te Marin Bilić pod mentorstvom mr. art. Elde Krajcar Percan, umjetničke savjetnice i red. prof. dr. sc. Lade Duraković.

Organizacijski odbor Foruma činili su student druge godine dodiplomskog studija Ivan Nikola Jurić, studentica treće godine dodiplomskog studija Andrea Mijak, studentica četvrte godine dodiplomskog studija Dorja Sabolović, studenti diplomskog studija glazbene pedagogije, Ana Balog, Ivan Haubrih i Romina Peti te asistenti Luka Demarin i Juraj Marko Žerovnik.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter