Ilustracija (Pixabay)
Sljedeći tjedan Bugarska i Rumunjska trebale bi dobiti konačno zeleno svjetlo za ulazak u šengenski prostor, predstojeće poljsko predsjedništvo Vijećem EU-a predstavit će svoj program rada i prioritete.
U četvrtak se u Bruxellesu sastaju ministri unutarnjih poslova država članica, koji bi trebali donijeti odluku o ulasku Bugarske i Rumunjske u šengenski prostor od 1. siječnja sljedeće godine. Od toga datuma trebale bi se ukinuti kontrola osoba na kopnenim granicama Bugarske i Rumunjske s ostalim članicama šengena kao i između njih. Kontrole u zračnim i morskim lukama već su ukinute 31. ožujka ove godine.
Ulazak dviju zemalja u šengen dugo je blokirala Austrija, pravdajući svoj veto ilegalnim migracijama, nedovoljnom borbom protiv korupcije i organiziranog kriminala u tim zemljama kao i vladavinom prava općenito. Tek je prošli mjesec na sastanku u Budimpešti Austrija odustala od blokade.
Jedan od razloga za tu blokadu bilo je i to što se ulaskom tih dviju zemalja uspostavlja neprekinuta veza bez graničnih kontrola od grčko-turske granice do ostatka EU-a. Preko grčko-turske granice ulazi veliki broj migranata.
Europska komisija je još 2011. zaključila da obje zemlje ispunjavaju sve uvjete i opetovano pozivala države članice da odobre njihov ulazak, ali sve dosad uvijek se jedna ili više zemalja tome protivila.
Sljedeći tjedan u Bruxellesu i Varšavi Poljska će predstaviti svoj program predsjedanja Vijećem EU-a, kada 1. siječnja preuzme kormilo od Mađarske.
Prema najavama glavni prioritet poljskog predsjedanja bit će sigurnost u najširem mogućem smislu počevši od sigurnosti od vanjske ugroze, rata u Ukrajini, obrambenih proračuna, boljoj zaštiti Europe, unutarnje sigurnosti, migracija do hibridnih prijetnji, informacijske i energetske sigurnosti. Poljsko predsjedništvo pada u razdoblju prvih 100 dana nove Europske komisije, a na početku predsjedanja izabrani američki predsjednik Donald Trump preuzet će dužnost od Joea Bidena. Poljska zadaća bit će očuvati jedinstvo EU-a u odnosima sa Sjedinjenim Državama i smatra da je u dobroj poziciji za tu ulogu s obzirom na dobre bilateralne odnose s Washingtonom i činjenicu što je bez obzira koja je stranka na vlasti uvijek imala jasnu transatlantsku orijentaciju i ona je među članicama NATO-a jedna od onih koje najviše izdvajaju za obranu.
U ponedjeljak i utorak u Bruxellesu se sastaju ministri poljoprivrede i ribarstva. U utorak je sastanaka ministara financija, u petak ministara pravosuđa država članica.
Europska komisija će na svom drugom sastanku razgovarati o obrani od hibridnih prijetnji i jačanju sigurnosti na vanjskim granicama EU-a te o odnosima sa Sjedinjenim Državama.