ima ih puno

Znamenitosti i spomenici koji su ponovno izgrađeni iz ruševina

| Autor: Hina

Od katedrala razorenih bombardiranjem do povijesnih opernih kuća koje su nestale u plamenu, u svijetu je nemali broj znamenitosti koje su bile uništene i potom vjerno obnovljene, baš kao što se planira za parišku Notre-Dame. 

Notre-Dame u Reimsu - Povijesna gotička katedrala u francuskom Reimsu, crkva u kojoj su se krunili i pokapali francuski kraljevi, teško je stradala u njemačkom granatiranju u rujnu 1914. godine. 

Sa zvonicima visokim 81 metar, već je bila devastirana požarom u 15. stoljeću. 

Francuska država započela je obnovu 1919. uz izdašnu podršku privatnih donatora, među ostalima i obitelji Rockefeller. 

Ponovno je otvorena 1938., a povijesni dijelovi od hrastovine zamijenjeni su materijalnima otpornim na vatru. Nove vitraje dizajnirali su Marc Chagall i Imi Knoebel. 

Luteranska crkva u Dresdenu - Slavna Frauenkirche iz 18. stoljeća srušena je u savezničkom bombardiranju u veljači 1945. Ruševina je stajala netaknuta idućih pola stoljeća. 

Na inicijativu građana pokrenutu 1990. godine prikupljeno je 180 milijuna eura za obnovu. Odazvalo je 600 tisuća donatora. 

Obnova je krenula 1994. Barokno remekdjelo vjerno je rekonstruirano s 8.400 kamenih blokova iz izvorne konstrukcije. Ponovno je otvorena 2005. godine. 

Krist Spasitelj u Moskvi - Katedrala u srcu Moskve izgrađena je 1839. kao spomenik pobjede nad Napoleonom. Staljin ju je dao razoriti kako bi napravio mjesta za Palaču Sovjeta, ali je umjesto toga na mjestu katedrale izgrađen golemi otvoreni bazen.

Moskovski bazen zatvoren je 1993. pa je dvije godine poslije započela reizgradnja pravoslavne katedrale bazirana na originalnim planovima.

Nova stara katedrala Krista Spasitelja otvorena je 2000. godine. 

Opera Liceu u Barceloni - Stoljeće i pol staru opernu zgradu uništio je požar 1994. godine tijekom radova na novoj pozornici. Neoštećeni su bili jedno predvorje i luk iznad gledališta. a.

Pet godina radova i oko 110 milijuna eura bilo je potrebno za obnovu.

Ponovno je otvorena 1999. godine izvana i iznutra identična originalu. 

Feniks u Veneciji - Slavni La Fenice tako je nazvan jer je obnovljen na mjestu teatra koji je izgorio 1773. godine.

Otvoren 1792. kao jedna od najljepših svjetskih opernih kuća, opet je izgorio do temelja 1836. godine. 'Feniks' je brzo obnovljen i drugi put otvoren iduće godine.

U trećem požaru, 1996. godine, samo su vanjskih zidovi bili neoštećeni. 

Uz potporu talijanske vlade, UNESCO-a i donatora iz cijelog svijeta, La Fenice je još jednom niknuo iz pepela kada je 2003. završen projekt obnove koji je koštao 60 milijuna eura. 

Stari grad u Varšavi - Gotovo 85 posto varšavskog starog grada uništili su nacisti u kolovozu 1944. godine, prije povlačenja iz grada pred nadirućom Crvenom armijom. 

Obnova je trajali do sredine 1960-ih godina prošlog stoljeća uz pomoć stranih donatora i poljske dijaspore.

Crkve, tržnice i palače obnovljene su do u detalja pomoću arhivskih dokumenata i starih fotografija.

Sarajevska knjižnica - Nacionalna knjižnica Bosne i Hercegovine, najljepše zdanje iz doba austrougarske vlasti, izgorjela u vrijeme rata kada je Sarajevo bilo pod opsadom bosanskih Srba. 

U zgradi je bilo dva milijuna knjiga, starih rukopisa i fotografija. Spašeno je samo 300.000 knjiga.

Obnova, koju je djelomično financirala Europska unija, započela je 1996. godine. Zdanje je ponovo otvoreno 2014.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter