HOĆE LI POBOLJŠATI SUĐENJE U HRVATSKOJ?  

VAR STIGAO I NA DOMAĆE TRAVNJAKE Domagoj Vučkov, glavni instruktor HNS-a: Igrači HNL-a moraju shvatiti da će se na proljeće svaki pogodak provjeravati

| Autor: Marko CVIJANOVIĆ
(Damir SENČAR/HINA)

(Damir SENČAR/HINA)


Kako stvari stoje, sve utakmice HT Prve lige radit će se sa šest kamera, a u pregovorima smo s našim partnerima T-Comom i CROATEL-om da velike derbije pokrijemo s još kamera. Hoće li to stvarno biti tako, još ne mogu reći. Ono što je sigurno jest to da ćemo utakmice raditi sa šest kamera iz šest kuteva, otkriva Vučkov

Hrvatski predstavnici sutra će imati još jednu priliku iz prve se ruke uvjeriti u mogućnosti VAR tehnologije, koja će od prvoga kola proljetnog djela sezone biti sastavni dio HT Prve lige. Prije toga glavni VAR instruktor HNS-a, Riječanin Domagoj Vučkov, ima priliku reći je li Hrvatska spremna za uvođenje VAR-a.

- Službene osobe su spremne za uvođenje VAR-a, vrijeme će pokazati je li Hrvatska spremna za njegovu primjenu.

- Tijekom višemjesečnog testiranja naišli ste na određene poteškoće tehničke prirode?

- Istina. Iskusili smo velike i ozbiljne tehničke prepreke tijekom naše edukacije i zato sam izuzetno zahvalan što edukacija postoji. Da nije bilo edukacije na te prepreke bismo naišli tijekom prvenstvenih utakmica. Naime, moramo shvatiti da VAR nisu samo službene osobe, odnosno suci, nego i tehnika koja je esencijalni dio VAR-a. Ako tehnika ne radi svoj posao kako treba, VAR neće funkcionirati, a zna se tko će biti kriv ako se to dogodi. Vjerojatno ja.

Šest kamera

- Hoće li kamere CROATEL-a pokriti sve sporne trenutke?

- Kako stvari stoje, sve utakmice HT Prve lige radit će se sa šest kamera, a u pregovorima smo s našim partnerima T-Comom i CROATEL-om da velike derbije pokrijemo s još kamera. Hoće li to stvarno biti tako, još ne mogu reći. Ono što je sigurno jest to da ćemo utakmice raditi sa šest kamera iz šest kuteva. Četiri kamere će uvijek biti smještene na onoj strani odakle se obavlja snimanje prijenosa, dakle s centralne tribine, a po jedna kamera će biti smještena iza svakog gola. Međutim, bilo bi fantastično kada bismo dobili još jednu kameru preko puta centralne tribine, jer bismo dobilo kompletno novi kut, a uvijek postoji mogućnost da će nešto ostati skriveno. E sad, uvijek postoji mogućnost da se kamerman zaigra pa snima vratara, umjesto da snima akciju koja teče. Tijekom edukacije smo naišli na problem što su kamermani naučeni snimati televizijski, a nama to ne treba. U tom smislu trebalo nam je puno vremena uvjeriti ih da su oni u ovom slučaju u službi VAR-a, a ne da prikazuju igrače kako se znoje ili ne, jer... Ako kamermani ne zumiraju kazneni prostor kod prekida, nego se prebaci na široku sliku, nama je to već kasno, a to nam se znalo događati. Događalo se i da se smrzne tehnika i u tom slučaju VAR ne postoji.

- Hoćete li prije prvog kola proljetnog dijela sezone, kada službeno počinje uvođene VAR-a, napraviti još jednu generalnu probu?

- Moja je ideja bila da klubovima ponudimo testirati neke njihove prijateljske utakmice tijekom zimskih priprema da se i oni pobliže upoznaju s VAR-om, jer od prvog proljetnog kola dobivamo drukčiji proizvod, puno bolji, koji će u konačnici nedvojbeno iznjedriti bolje sudačke odluke. Međutim, na sve to se treba naviknuti. Nogomet je sport emocija, a amplitude su ogromne, događat će se da igrač postigne gol i silno mu se raduje, a onda se ispostavi da je tom golu prethodilo zaleđe i isti bude poništen, a igrač potpuno prazan. Igrači moraju shvatiti da će se svaki pogodak provjeravati, i ne samo gol, provjeravat će se cijela akcija koja je prethodila tom pogotku.

- Hoće li i gledatelji biti interaktivno uključeni u provođenje VAR-a u smislu da će se na semaforima pojaviti obavijest o provjerama pojedinih spornih situacija?

- Na televiziji će se pojavljivati, a trebalo bi i na stadionima, iako je pitanje u kakvom su stanju semafori na našim prvoligaškim stadionima i imaju li tu mogućnost. Mi bismo željeli i voljeli, samo... Hrvatska javnost mora shvatiti da imamo ono što imamo, a ja držim da je Hrvatski nogometni savez po tom pitanju stvarno dao maksimum, dakle za uvođenje VAR-a, ali i za pripremu njegova uvođenja. Mislim da je uloženo osam milijuna kuna, što je ozbiljan novac, što znači da je HNS pokazao da mu je stalo do unaprjeđenja suđenja. Naime, sve službene osobe uložile su godinu dana u svoju edukaciju, a to je ogromno razdoblje. Edukacija VAR-a u Hrvatskoj odvijala se u devet faza, a samo je osma faza, recimo, podrazumijevala organizaciju 32 kratke utakmice, a deveta faza organizaciju 32 kompletne utakmice. Dakle, u četiri mjeseca organizirali smo 64 utakmice, što je, priznat ćete, jako puno.

Osposobljeni suci

- Jesu li već formirani VAR timovi HT Prve lige?

- Osposobljena su šesnaestorica sudaca koji će suditi uz uporabu VAR-a, nijedan sudac koji nije prošao edukaciju neće suditi utakmice na kojima će se implementirati VAR sustav. Nadalje, osposobili smo dvanaest VAR sudaca i četrnaest takozvanih AVAR sudaca. Uz to, svi suci koji se nalaze na B listi, dakle pomoćni suci, imali su najmanje dvije utakmice u kojima su djelovali kao AVAR-i. To je vrlo bitno, jer pomoćni suci će u slučaju dvojbe, a dvojba je sve što je manje od metra, imati obavezu puštati akciju sve dok se akcija ne završi, a može završiti kornerom ili pogotkom, jer će se uvijek provjeravati ispravnost tog pogotka, odnosno je li postignut iz zaleđa ili ne. Kada govorimo o povjerenju hrvatske javnosti prema sucima i suđenju na prvoligaškim travnjacima, jedan je portal proveo anketu u kojoj su dva odgovora dobila najveći postotak glasova čitatelja, njih 47,23 posto stalo je iza rečenice "Mogu oni uvesti 101 VAR, hrvatsko suđenje se nikad neće popraviti", a 44,9 posto iza tvrdnje "Podržavam VAR i mislim da će se suđenje poboljšati"?

U razdoblju kada u HT Prvoj ligi vlada zimska stanka zvalo me dosta ljudi koji su, recimo, intenzivno pratili Premier ligu i ostali neugodno iznenađeni koliko i tamo ima sudačkih pogrešaka. Cijelo vrijeme nastojim ljudima poručiti da imaju razumijevanja da naši suci, dakle ti mladi ljudi, donose odluke u desetinki sekunde i moraju odlučiti je li prekršaj u kaznenom prostoru ili van njega, je li prekršaj bio ili ne... A onda se iz jedne njihove pogreške izvlači zaključak da je netko korumpiran. To je nešto najodvratnije, kad se netko počne blatom nabacivati na nekoga zbog pogreške. To nije ljudski i sportski.

- Neki su suci, doduše, ponavljali "pogreške" na nečiju štetu i u nečiju korist da ne bi sumnjali u njihove nepoštene namjere?

- Ja bih rekao da ti koji tako govore najčešće liječe svoje frustracije. Naravno da ima primjera i kada se VAR pogrešno uključi i navede suca na terenu na pogrešnu odluku i samim time donese veliku štetu. Svjestan sam da će se takve stvari događati kod nas, jer se pogreške događaju. Bit će pogrešnih odluka u VAR sobi, ali nemojmo te ljude, koji pogriješe, odmah smatrati korumpiranima. Možda ćemo se suočiti i sa situacijom da sudac na terenu zbog velike buke neće čuti suce iz VAR sobe, sve se to događa, ali nastojat ćemo biti što bolji.

- Kako komentirate činjenicu da je Nenad Bjelica, dakle trener najboljeg hrvatskog kluba Dinama, otvoreno ustao protiv VAR-a?

- Budući da smo obojica dio Hrvatskog nogometnog saveza ne želim komentirati njegovu izjavu, ali reći ću nešto. Ako imamo deset pogrešnih odluka i ako uz uporabu VAR-a spasimo njih šest, izvucite zaključak je li VAR dobra stvar ili ne.

VAR nije savršen

- Kako vi osobno komentirate primjenu VAR-a u najboljih europskim ligama? Postoje različiti primjeri.

- Nedavno sam u Europskoj ligi bio kontrolor poznatom talijanskom sucu Rocchiju i naravno da smo razgovarali o svemu, a, između ostaloga, i o VAR-u. Bili smo suglasni po pitanju ideje i svrhe postojanja VAR-a. Dakle, VAR neće ispraviti sve pogreške, VAR služi za ispravljanje isključivo jasnih i očiglednih pogrešaka i propuštenih ozbiljnih incidenata. Pritom je jedna od osnovnih ideja VAR-a minimalno ometanje igre i njezinog prirodnog tijeka, a maksimalna korist. U Premier ligi se, recimo, VAR rijetko uključuje, u Serie A se uključuje puno više i tamo sve to puno dulje traje. Duljina trajanja pregleda treba smanjiti na najmanju moguću mjeru, ali u konačnici je ipak najvažnije donijeti ispravnu odluku.

- Postoje i oni koji smatraju da VAR pokriva suce i da se ne koristi češće da ne bi ukazao na još više njihovih pogrešaka?

- To je krivo razmišljanje. Kao prvo, nogomet je lijepa igra, ali nije savršen. Kao drugo, VAR nije savršen, ali je pomoć da se smanje pogreške. Kad je IFAB uveo VAR povodio se idejom da uvijek sudac na terenu donosi konačnu odluku. To je osnovna stvar, jedino sudac može reći hoće li uvažiti VAR ili ne, a suci u VAR sobi se uključuju samo kad je riječ o jasnoj i očiglednoj pogrešci, odnosno kad je svima to jasno. A naravno da nije cilj ispravljati sve pogreške, ne možemo i ne smijemo ispravljati pogrešno dosuđeni aut. Nama je cilj izbjeći naslovnice i negativne konotacije. Dakle, skandal, krađa, otimačina... Nadam se da ćemo u tome uspjeti. Općenito molim za razumijevanje što se suđenja tiče, osobito u najnižim ligama gdje su mladi suci izloženi stresu i prestaju suditi, a ne bude li sudaca, neće biti ni nogometa u Hrvatskoj. Dakle, pustimo suce da rade svoj posao, a ako pogriješe... Pogriješe i igrači, promaše jedanaesterac i što ćemo sad? Krenimo od toga da ne griješe namjerno.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter