(Hina/EPA)
Čelnici Afričke unije (AU), koja okuplja 55 država, u nedjelju su evaluirali plan iz 2013., čiji je cilj "utišati oružje" na ovom kontinentu do 2020. jer se nekoliko afričkih regija ponovno našlo usred nasilja.
Četiri godine kasnije čelnici su potpisali smjernice plana, a u nedjelju su šefovi država i vlada održali virtualni sastanak da bi procijenili koliki je napredak postignut.
"Svi mi koji smo se danas ovdje okupili znamo da oružje još uvijek nije utihnulo", rezimirao je južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa, trenutačno predsjedavajući AU-a, dodavši da je "u nekim područjima uspostavljen mir", no da se "još uvijek suočavamo s većim problemima".
Ramaphosa je osudio terorizam i ekstremističko nasilje u Sahelu i sjevernom Mozambiku. Izrazio je zabrinutost i zbog situacije u Zapadnoj Sahari, gdje su nedavno izbili nemiri između Maroka i pobunjenika iz narodne fronte Polisario, ali nije komentirao sukob u etiopskoj disidentskoj regiji Tigraj, koji je u studenom pokrenuo etiopski premijer Abij Ahmed. Njegove vojne snage napale su pripadnike snaga Narodnooslobodilačke fronte Tigraja (TPLF).
Ramaphosa je pozdravio sve manje pobjede te istodobno svoje kolege podsjetio na to da će veliki trgovinski sporazum koji obuhvaća članice AU-a i trebao bi na snagu stupiti sljedeći mjesec, biti i dalje vrlo teško provesti sve dok se ne postigne stabilnost na kontinentu.
U subotu su čelnici AU-a službeno odabrali 1. siječnja 2021. kao datum pokretanja afričkoga područja slobodne trgovine (Zlec), koji će postati najmnogoljudniji trgovinski prostor na svijetu.
Cilj toga zajedničkog tržišta je unaprijediti trgovinsku razmjenu među afričkim državama da bi se potaknulo gospodarstvo najnerazvijenijeg kontinenta svijeta.
Sjedište Afričke unije nalazi se u glavnome gradu Etiopije, Adis Abebi.