(Hina/EPA)
Dvadesetak tisuća pristaša armenskog premijera Nikola Pašinjana sudjelovalo je u četvrtak navečer u Erevanu na posljednjem predizbornom skupu pokazivajući snagu prije nedjeljnih prijevremenih parlamentarnih izbora.
Noseći armenske zastave i izvikujući slogane Pašinjanovi pristaše su se okupili na glavnom trgu u glavnom gradu dok im pobjeda nipošto nije sigurna.
"Ne želimo povratak starog režima", rekao je za AFP sudionik skupa Mikael Kirakosjan, dodajući da su "anarhija i korupcija" vladale u Armeniji do dolaska Nikola Pašinjana na vlast u 2018.
Karin Harutiunjan, 43-godišnja kućanica, rekla je da je premijer "častan" čovjek.
"Vjerujemo mu, volimo ga i poštujemo", rekla je.
Premijer je u srijedu pozvao pristaše da se okupe kako bi "pokazali jedinstvo naroda prije" izbora.
Taj bivši 46-godišnji novinar došao je na vlast mirnom revolucijom zahvaljujući obećanju da će otjerati korumpirane elite iz te malene bivše sovjetske republike na Kavkazu.
No popularnost mu je ozbiljno načeo poraz u sukobu s Azerbajdžanom u Gorskom Karabahu u jesen 2020. u kojemu je Armenija izgubila nadzor nad teritorijem koji je kontrolirala u zadnjih tridesetak godina.
Potpisivanje ugovora s Bakuom potaknulo je pobunu u Armeniji. Pašinjan je nakon prosvjeda i poziva na ostavku raspisao prijevremene parlamentarne izbore u nadi da će razriješiti krizu i sačuvati mjesto.
Premijer je vodio huškačku kampanju organizirajući skupove diljem zemlje i pozivajući sunarodnjake da mu daju "čelični mandat" protiv oporbe.
Čak je mahao čekićem zaprijetivši političkim protivnicima da će njime udariti njihove "prazne glave".
Analitičari ocjenjuju da je skup u četvrtak ispit popularnosti predsjednika vlade. "Ako na njemu sudjeluje 20.000 do 30.000 ljudi, znači da će Pašinjan biti kadar" osvojiti potrebnu parlamentarnu većinu i formirati novu vladu, rekao je analitičar Stepan Grigorjan.
U rujnu je izbio sukob armenskih i azerbajdžanskih snaga u Gorskom Karabahu, pobunjenoj azerbajdžanskoj regiji u kojoj većinu čine Armenci i gdje se u 1990-im vodio rat.
Novi sukob potrajao je šest tjedana i u njemu je izginulo 6000 ljudi sve dok uz posredovanje Rusije nije potpisan ugovor o primirju na temelju kojega su na to područje poslane mirovne snage.