(Hina/EPA)
Ruski i ukrajinski ministar vanjskih poslova u četvrtak su se u Turskoj sastali po prvi put otkad je Rusija napala Ukrajinu, a Ankara se pritom nada da će sastanak predstavljati točku preokreta u sukobu.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba umanjio je očekivanja uoči sastanka s kolegom Sergejom Lavrovom.
Televizijski prijenos prikazao je rusku i ukrajinsku delegaciju kako sjede jedna nasuprot druge, dok je u sredini delegacija predvođena turskim ministrom vanjskih poslova Mevlutom Cavusogluom.
Sastanak je počeo u 9,15 sati, a dvojica ministara zaraćenih zemalja nisu se javno rukovali, tvrde prisutni novinari.
Cavusoglu je rekao da su i Lavrov i Kuleba zatražili da on bude prisutan na razgovorima.
Ruska invazija natjerala je u bijeg više od 2 milijuna ljudi, a Ujedinjeni narodi to su prozvali najvećom humanitarnom krizom u Europi od Drugog svjetskog rata.
Kuleba je prije susreta Lavrova pozvao da na razgovore dođe „u dobroj vjeri“, a ne iz „propagandističke perspektive“.
„Iskreno ću reći da su moja očekivanja od razgovora niska“, rekao je ukrajinski ministar u snimci objavljenoj u srijedu.
„Želimo primirje, oslobađanje naših teritorija i rješenje svih humanitarnih pitanja“.
Moskva pak govori kako za prekid napada Kijev treba pristati na sve njezine zahtjeve, što uključuje neutralnost, razoružanje, odustajanje od članstva u NATO savezu i priznanje odmetnutih regija.
Delegacije dviju država su ranije održale tri kruga pregovora, dva u Bjelorusiji i jedan u Ukrajini. Usprkos nekim pozitivnim signalima o humanitarnim pitanjima, ti su razgovori nisu doveli do velikog napretka.
Moskva svoju invaziju naziva „posebnom vojnom operacijom“ kojom želi razoružati Ukrajinu i zbaciti njezine čelnike koje zove „neonacistima“.
Kijev i zapadni saveznici odbacuju te tvrdnje kao neutemeljeni izgovor za napad na demokratsku državu s 44 milijuna stanovnika. Moskva je u međuvremenu natuknula da joj nije neprihvatljiv ostanak sadašnje ukrajinske vlasti.
Turska ravnoteža
Susret u četvrtak odvija se na marginama diplomatskog foruma u južnoj turskoj provinciji Antaliji.
On predstavlja „korak naprijed“ i mogao bi podići diplomaciju na višu razinu u Moskvi, smatra Mustafa Ajdin, profesor na sveučilištu Kadir Has u Istanbulu.
„Rusiji još nije bliska ideja mira, no polako mijenja svoj stav“, rekao je.
„Njezino početno, beskompromisno stajalište se polako povlači voljom za pregovorima, iako još ne dovoljno za konkretan rezultat“.
Turska dijeli morsku granicu s Rusijom i Ukrajinom na Crnom moru i ima dobre odnose s obje države. Rusku invaziju nazvala je neprihvatljivom i pozvala je na hitan prekid vatre, no nije uvela sankcije Rusiji.