EPA
Američki predsjednik Donald Trump nametnuo je u ponedjeljak niz sankcija i udvostručio carine Turskoj zbog turskog napada u sjeveroistočnoj Siriji.
Objava sankcija slijedila je nakon rijetko usuglašenih kritika konzervativaca i demokrata zbog Trumpove odluke o povlačenju američkih vojnika iz Sirije, za koje su kritičari rekli da otvara vrata turskoj invaziji i da može voditi oživljavanju Islamske države.
Trumpove mjere bile su u ponedjeljak zadnji potez u nizu aktivnosti dok sukob eskalira između Turske i sirijskih Kurda, koji su bili ključan američki saveznik.
Trump je naredio potpredsjedniku Mikeu Penceu da vodi izaslanstvo u Tursku u potrazi za primirjem, nekoliko sati nakon što je rekao da bi bio sretan ako Rusija, Kina "ili Napoleon Bonaparte" preuzme odgovornost za Kurde.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron u ponedjeljak navečer je Trumpu u telefonskom razgovoru poručio kako je "apsolutno neophodno spriječiiti oživljavanje" Islamske države uslijed turske operacije protiv Kurda i odlaska Amerikanaca iz sjevera Sirije, objavila je Elizejska palača.
"Potpuno sam spreman brzo uništiti tursko gospodarstvo ako turski čelnici nastave ovim opasnim i destruktivnim putem", rekao je Trump u izjavi u kojoj nije spomenuo Sirijske demokratske snage (SDF) pod kurdskim vodstvom.
"Bio sam savršeno jasan s predsjednikom Erdoganom: turska akcija je uvod u humanitarnu krizu i priprema uvjeta za moguće ratne zločine", dodao je i pozvao Tursku da zaštiti "vjerske i etničke manjine".
Američke sankcije primjenjuju se na tursko ministarstvo obrane i ministarstvo energetike i na ministre unutarnjih poslova, obrane i energetike.
Trump je također rekao da će zaustaviti trgovinske pregovore vrijedne 100 milijardi dolara s Ankarom i udvostručiti carine na turski čelik, koje su trenutno 25 posto.
Sjedinjene Države će od sankcija izuzeti američku prodaju oružja Turskoj, kao i prodaju energenata i humanitarne akcije.
Obraćajući s novinarima, potpredsjednik Mike Pence rekao je da će se sankcije "nastaviti i pojačati, osim ako Turska odmah ne uspostavi prekid vatre, zaustavi nasilje i složi se da pregovara o dugoročnom rješenju problemu duž granice između turske i Sirije".
Nakon objave sankcija, Chuck Schumer, čelnik Demokrata u Senatu, rekao je da američke sankcije nisu dovoljne i pozvao Republikance da podrže rezoluciju kojom se zahtijeva poništenje Trumpove naredbe o povlačenju vojnika.
Turska je počela invaziju u sjeveroistočnoj Siriji u srijedu nakon što je Trump objavio da će se povući vojnici iz pograničnog područja.
Napad turskih snaga proširio se otad i izazvao masovno raseljavanje stanovništva u pokušaju turskog premijera Recepa Tayyipa Erdogana da iskorijeni SDF.
Turska tvrdi da su sirijski Kurdi povezani s Kurdistanskom radničkom strankom (PKK), kurdskom pobunjeničkom skupinom u Turskoj.
Američki ministar obrane Mark Esper rekao je u ponedjeljak da je turska invazija vodila oslobađanju opasnih zatvorenih pripadnika IS-a te "mnogostruke žrtve, izbjeglice, uništenje, nesigurnost i sve veću prijetnju američkim vojnim snagama".
Esper će putovati u Bruxelles sljedeći tjedan u nadi da će se organizirati kolektivna akcija protiv Turske.
Pence je kazao da je Erdogan u telefonskom razgovoru s Trumpom izrekao "čvrstu predanost" da neće napasti kurdsko uporište Kobane u Siriji.
U jeku američkog povlačenja, snage pod kurdskim vodstvom radi zaštite od Turske sklopile su dogovor s vladom sirijskog predsjednika Bašara al Asada koju podupire Rusija.
"Neka Sirija i Asad štite Kurde i bore se s Turskom za svoju zemlju", napisao je Trump u bujici tvitova prije nego što je objavio sankcije u izjavi u kojoj je pažljivije birao riječi.
SAD je bio saveznik Kurda od 2014. u ratu protiv Islamske države i zajedno su radili na tome da poraze kalifat te zarobe pripadnike Islamske države.