Zanimljive su reakcije političkih lidera zemalja Europske unije na promjene na čelu Downing Streeta. Čelnici EU optužuju odlazećeg premijera da se uzdignuo kroz Brexit i da nije bio iskren s britanskim narodom o njegovim pravim implikacijama. Umjesto da pregovara i drži svoju riječ o sporazumima s Bruxellesom nakon Brexita, političari EU-a na njega gledaju kao na osobu koja se stalno mijenja. Bio je više zaokupljen igranjem političkih drama kod kuće, nego ispunjavanjem međunarodnih obveza ili dosljednim djelovanjem u najboljim interesima Ujedinjenog Kraljevstva
(EPA)
Britanski torijevci u žestokoj su izbornoj utrci za predsjednika vlastite, Konzervativne stranke jer to mjesto jamči i posao premijera u Downing streetu 10. Na mjesto Borisa Johnsona koji je prije nekoliko dana podnio ostavku na mjesto stranačkog šefa, da bi čelno mjesto u vladi napustio u jesen kada bi ga zamijenio novi lider konzervativaca, kandidiralo se jedanaest uglednih torijevaca, iako nisu svi uspjeli sakupiti dovoljnu podršku unutar stranke da bi postali i formalni kandidati. Naravno, neki od kandidata su favoriti i u medijima i u stranačkom biračkom tijelu, dok drugi kandidaturom love pozicije u budućoj vladi.
Unutarstranački izbori u britanskoj Konzervativnoj stranci nisu usporedivi s, primjerice, izborima u hrvatskim političkim strankama. Ne glasa se po principu jedan član-jedan glas ili pak aklamacijom na stranačkom saboru, nego se prije određuje potreban prag za ulazak u stranačku utrku. O tome odlučuje posebni stranački odbor, koji treba vidjeti podržava li kandidata određeni broj parlamentarnih zastupnika.
Glavni favorit je, prema medijima, bivši kancelar riznice, ministar financija Rishi Sunak, ali njega žele zaustaviti desno orijentirani konzervativci. Protiv Sunaka je, navodno, i sam Boris Johnson čiji sve malobrojniji saveznici kandidiraju svoje ljude kako bi spriječili njegov izbor. Za mjesto predsjednika Konzervativne stranke – i zamjenu Borisa Johnsona na poziciji prime ministra – kandidirali su bivša ministrica ravnopravnosti Kemi Badenoch, državna tužiteljica Suella Braverman, novoimenovani ministar vanjskih poslova Rehman Chishti, bivši ministar zdravlja Jeremy Hunt, bivši ministar zdravstva Sajid Javid, ministrica trgovine Penny Mordaunt, državni tajnik prometa Grant Shapps, bivši rizničar Rishi Sunak, ministrica vanjskih poslova Liz Truss, zastupnik Tom Tugendhat te kancelar Nadhim Zahawi.
Podršku za kandidaturu je uspjelo prikupiti osam kandidata, a u prvom krugu su ispala dvojica. U ovom trenutku, nakon drugog kruga glasanja, ostalo ih je još šest. Ne zna točno koliko će biti potrebno krugova glasanja pa će pravi favoriti biti poznati tek za tjedan dana. Trenutačni favorit je Rishi Sunak koji dobiva najveću podršku konzervativnih parlamentaraca. Ali, tek krajem srpnja biti će poznato koja dvojica idu na izjašnjavanje u stranačkoj bazi. Izabrani predsjednik Konzervativne stranke bit će poznat u rujnu. Očito, riječ je prestižnom poslu koji pobjedniku jamči mjesto u političkoj povijesti Ujedinjenog Kraljevstva.
Kandidati i članstvu i cijeloj državi obećavaju brze i važne promjene, a neki su posebno usmjereni na poreznu politiku. Ministrica vanjskih poslova Liz Truss objavila je sjajan video za kampanju, opisuju otočki mediji, u kojem kaže da ima "jasnu viziju za budućnost" i da može krenuti s radom od prvog dana. Kancelar Nadhim Zahawi, koji je među prvima ispao iz utrke, rekao je da je okaljan zbog svojih financija, nakon što su novine izvijestile da vlasti istražuju njegove porezne poslove.
U intervjuu za Sky News doskorašnji konzervativni kandidat obećavao je da će svake godine objavljivati svoje povrate poreza ako postane premijer i kaže da nikada nije koristio offshore tvrtku da izbjegne porez. "Rečeno mi je da me istražuje Ured za ozbiljne prijevare, Nacionalna agencija za borbu protiv kriminala, HMRC. Nisam svjestan toga. Uvijek sam prijavljivao svoje poreze plaćao sam svoje poreze u Ujedinjenom Kraljevstvu", izjavio je.
Među kandidatima se ističe i Jeremy Hunt koji je postao popularan u covid krizi. Upitan o svom "ljudskom iskustvu", činjenici da potencijalno predstavlja određenu generaciju konzervativaca budući da je išao na Charterhouse School i na Sveučilište Oxford i da se nada pridobiti glasove ljudi s drugačijim iskustvom, bivši ministar zdravstva kaže da je svjestan da politički čelnici trebaju imati široku privlačnost. "Zato, kao što je Tony Blair imao Johna Prescotta za svog zamjenika premijera, ja ću imati Esther McVey kao svoju", izjavio je za BBC, rekavši da će oni biti izuzetan tim. Što se tiče krize troškova života, Hunt kaže da postoji svjetlo na kraju tunela i inzistira da će učiniti više kako bi pomogao obiteljima koje pate.
Kandidat Tom Tugendhat, bivši protivnik Brexita, danas kaže da će "osloboditi njegove prednosti" kao premijer te pohvaljuje Borisa Johnsona što je "ostvario Brexit". Tugendhat smatra da je potrebno promijeniti politike u britanskom ministarstvu financija kako bi se ostvarile njegove prednosti, uključujući "promjena načina na koji investiramo diljem zemlje, otvaranje našeg gospodarstva i, naravno, otvaranje trgovinskih sporazuma". O porezu, pitanju za koje neki vjeruju da će definirati ovu utrku za vodstvo, Tugendhat, predsjednik Odbora za vanjske poslove, podsjeća da je bio "jedan od nekoliko torijevskih zastupnika" koji nisu glasovali za najnovije povećanje poreza na nacionalno osiguranje.
Da će izmjene porezne politike biti najvažnije u odluci torijevaca, smatraju i njihovi politički konkurenti iz Laburističke stranke. Laburist Jon Ashworth, tajnik za rad i mirovine u sjeni kaže da će obećanja o smanjenju poreza koja su predložili konzervativni kandidati za vodstvo uzrokovati "ekonomski kaos". Važnost poreznih promjena istaknuo je i BBC i u svom komentaru gdje se kaže da će to biti odlučujuće pitanje ove kampanje. "Imate Rishija Sunaka koji brani svoje naslijeđe kao kancelara, govoreći da'političari ne mogu javnosti pričati bajke i da moraju biti realni kada možemo smanjiti poreze", izvješćuje BBC. Nekoliko kandidata označeni su kao "jastrebovi", poput Sajida Javida i Liz Truss koji poručuju: "Smanjimo porez odmah".
Zanimljive su reakcije političkih lidera zemalja Europske unije na promjene na čelu Downing Streeta. Čelnici EU optužuju odlazećeg premijera da se uzdignuo kroz Brexit i da nije bio iskren s britanskim narodom o njegovim pravim implikacijama. Umjesto da pregovara i drži svoju riječ o sporazumima s Bruxellesom nakon Brexita, političari EU-a na njega gledaju kao na osobu koja se stalno mijenja. Bio je više zaokupljen igranjem političkih drama kod kuće, nego ispunjavanjem međunarodnih obveza ili dosljednim djelovanjem u najboljim interesima Ujedinjenog Kraljevstva.
Prijedlog zakona Johnsonove vlade, koji trenutno prolazi kroz parlament Ujedinjenog Kraljevstva, da se jednostrano prepravi međunarodni sporazum o Sjevernoj Irskoj nakon Brexita, uznemirio je čak i najflegmatičnije političare EU, poput njemačkog kancelara. "London jednostrano krši sporazume i to radi iz vlastitih predvidljivih motiva", rekla je Annelena Baerbock, njemačka ministrica vanjskih poslova i dodala: "Mi u EU-u to ne možemo prihvatiti". Očito je da države EU, pa čak i britanski saveznici poput Nizozemske i Danske, ne podržavaju Johnsonovu promjenu sporazumu o Sjevernoj Irskoj nakon Brexita.
Nasljednik premijera morat će popravljati i pogoršane odnose sa susjednom Republikom Irskom. Postali su "napeti i izazvani," prema riječima irskog premijera Micheála Martina koji je odlazak Johnsona najavio kao priliku za resetiranje.
U Bruxellesu, pišu britanski mediji, političari masovne ostavke konzervativnih ministara oko Borisa Johnsona smatraju sebičnim pokušajima da spase svoju karijeru, a ne znakovima neslaganja s njegovom politikom, povezanom s Brexitom ili nekom drugom. "Ova Johnsonova ostavka samo znači više neizvjesnosti za nas Europljane. Više britanske opsjednutosti vlastitim domaćim dramama, umjesto da gledaju prema prema partnerima u inozemstvu", rekao je off the record medijima jedan EU diplomat koji je proveo godine radeći na Brexitu.