(Hina/EPA)
Talibani su u srijedu odustali od otvaranja srednjih škola za djevojke, rekavši da će ostati zatvorene dok se ne izradi plan u skladu s islamskim zakonom.
Nastavnici i učenice tri srednje škole iz okolice glavnog grada Kabula rekli su da su se djevojke u srijedu ujutro vratile uzbuđene u kampuse, ali im je naređeno da se vrate svojim kućama. Dodali su da su mnoge učenice napustile kampus u suzama.
"Svi smo se razočarali... kad nam je ravnateljica to rekla, ona je također plakala", rekla je jedna od učenica.
Zadnji put kad su talibani bili na vlasti u Afganistanu, od 1996. do 2001., zabranili su ženama obrazovanje i zapošljavanje na većini radnih mjesta.
Međunarodna zajednica postavila je obrazovanje djevojaka kao ključni zahtjev za svako buduće priznavanje talibanske administracije, koja je preuzela vlast u kolovozu nakon povlačenja stranih snaga.
Ministarstvo obrazovanja prošli tjedan objavilo je da će se škole za sve učenike, uključujući i djevojke, ponovno otvoriti u cijeloj zemlji u srijedu, nakon mjeseci ograničenja za obrazovanje djevojaka srednjoškolske dobi.
U utorak navečer glasnogovornik ministarstva obrazovanja objavio je video gdje je čestitao svim učenicima povratak u škole.
Međutim, u srijedu je u obavijesti ministarstva rečeno da će škole za djevojke ostati zatvorene dok se ne osmisli plan u skladu s islamskim zakonom i afganistanskom kulturom, navodi vladina novinska agencija Bakhtar News.
Glasnogovornik ministarstva nije odgovorio na poruke i pozive za komentarom. Izvor iz talibanske administracije potvrdio je Reutersu da će škole za djevojke u Kabulu zasad ostati zatvorene.
Talibani nastoje upravljati zemljom u skladu sa svojim tumačenjem islamskog zakona, dok u isto vrijeme pristupaju milijardama dolara pomoći koja im je očajnički potrebna da bi spriječili široko rasprostranjeno siromaštvo i glad.
"Nakon što sam čula uznemirujuća izvješća da vlasti neće pozvati učenice iznad šestog razreda natrag u škole, pitam se, ako je to istina, što bi mogao biti razlog za to?", upitala je putem Twittera Deborah Lyons, šefica misije Ujedinjenih naroda u Afganistanu (UNAMA).