LUXEMBORUG

Sud EU današnjom odlukom nije pozvao na implementaciju arbitraže

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Sud EU-a u petak se u Luxembourgu proglasio nenadležnim za slovensku tužbu protiv Hrvatske, ali su slovenski političari ubrzo počeli tumačiti da je Sud proglasio arbitražnu presudu obvezujućom i zatražio njezinu implementaciju, što u odluci suda ne piše. 

Tako je, prema slovenskim medijima, ministar vanjskih poslova Miro Cerar izrazio zadovoljstvo "da je Sud izrijekom potvrdio da je arbitražna odluka obvezujuća i važeća i da je obje države moraju ispuniti".

I premijer Marjan Šarec kazao je: "Jasno je napisano da je arbitraža važeća i da treba poštovati međunarodno pravo".

Međutim, u tekstu odluke Suda nigdje se ne može naći takva formulacija.  

Pritom se u slovenskim medijima citira dio iz sudskog priopćenja po kojem je  Sud "upozorio na okolnost da skladu s arbitražnim sporazumom dvije strane potpisnice toga sporazuma moraju poduzeti sve za provedbu arbitražne presude".

Riječ je o citatu koji je dio šireg odlomka u priopćenju Suda, koji u cjelosti glasi:

"Naposljetku, Sud je, podsjećajući na to da je u skladu s međunarodnim pravom nadležnost zemljopisnog određivanja njihovih granica pridržana državama članicama, kao i na okolnost da su u skladu sa Sporazumom o arbitraži mjere potrebne za provedbu arbitražne odluke obvezne poduzeti stranke tog sporazuma, zaključio da u okviru ove tužbe nije ovlašten ispitivati pitanje dosega i granica državnih područja Hrvatske i Slovenije izravno primjenjujući granicu utvrđenu arbitražnom odlukom, a kako bi provjerio postojanje predmetnih povreda prava Unije".

Sud time samo konstatira da je prema arbitražnom sporazumu u nadležnosti država da provedu arbitražnu odluku, ali je nije proglasio obvezujućom i nije zatražio provedbu. 

Osim toga, na dnu svakog priopćenja za javnost koje objavljuje Sud stoji:  "neslužbeni dokument za medije koji ne obvezuje Sud".

U samoj presudi nema takve formulacije, nego se naprotiv pozivaju obje strane da okončaju međusobni spor koristeći bilo koji način njegova rješavanja.

Tako u presudi stoji: "Imajući sva prethodna razmatranja u vidu, treba utvrditi da Sud nije nadležan za odlučivanje o ovoj tužbi zbog povrede obveza. Ovaj zaključak ne utječe na obveze - koje za svaku od dviju dotičnih država članica u njihovim međusobnim odnosima, ali i u odnosu na Uniju i druge članice, proizlaze iz članka 4. stavka 3 UEU-a (Ugovora o Europskoj uniji) - da lojalno surađuju na pronalaženju konačnog pravnog rješenja sukladnog međunarodnom pravu, kakvo se zagovora u Aktu o pristupanju, koje će osigurati djelotvornu i nesmetanu primjenu prava Unije u dotičnim područjima, kao i da okončaju međusobni spor koristeći bilo koji način njegova rješavanja, uključčujući, ako je potrebno, i njegovo podnošenje Sudu na temelju sporazuma u skladsu s člankom 273. UFEU"  (Ugovora o funkcioniranju EU-a). 

Članak 273 predviđa mogućnost da dvije strane međusobnim dogovorom mogu pred Sud EU-a iznijeti neki spor  o predmetu koji se u strogom smislu ne tiče europskog prava, ali je za članice i za EU važan u širem kontekstu.

Slavko Vukadin 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter