LJUBLJANA

Slovenija: Politički čelnici za veću regulaciju u sektoru energenata i hrane

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


U svom predizbornom sučeljavanju svi slovenski stranački prvaci zauzeli su se unatoč ideološkim razlikama za veći oslonac na domaću proizvodnju hrane zbog njenog velikog poskupljenja i mogućih nestašica nekih prehrambenih sirovina zbog krize oko rata u Ukrajini, ali i za više državne regulacije.

U debati na televizijskoj postaji A-Kanal pred parlamentarne izbore koji se održavaju 24. travnja aktualni premijer Janez Janša kazao je u vezi s tim da je u Sloveniji potrebno povećati obradive poljoprivredne površine i prehrambenu samodostatnost, a spomenuo je i mogućnost "reguliranja" cijena.
Kako u srijedu prenosi poslovni list "Finance", Janšina najava da vlada ima "na stolu" i mogućnost reguliranja cijena hrane neki već tumače kao potencijalno zamrzavanje cijena hrane, kako je to privremenom uredbom učinjeno za cijene naftnih derivata, no protiv toga je sektor prehrambene industrije koji smatra da bi takav potez bio "neodrživ".
Za veću pomoć poljoprivrednom sektoru zbog dolazeće prehrambene krize u debati na A-Kanalu zauzeo se i predsjednik demokršćanske stranke Nova Slovenija (NSI) i Janšin koalicijski partner Matej Tonin, rekavši da sadašnja vlada priprema program restrukturiranja domaće poljoprivrede vrijedan 315 milijuna eura, te rješenja koja bi omogućila da školske i zdravstvene ustanove od domaćih poljoprivrednika otkupljuju neposredno, bez raspisivanja javnih natječaja.
Slovenska europarlamentarka Tanja Fajon, predsjednica Socijalnih demokrata (SD) koji u kampanji nastupaju u predizbornoj koaliciji s još tri stranke lijevog centra, izjavila je pak da Slovenija zbog nastale situacije mora prioritetno otkupiti svu hranu domaćih proizvođača, ograničiti njen izvoz i subvencionirati kupnju repromaterijala za poljoprivredu.
Osim toga, bilo bi potrebno donijeti i poneke jednokratne mjere pomoći za ljude koje će prehrambena i energetska kriza najteže pogoditi, a poduzećima pomoći  posebnim fondom u kojemu bi se skupilo 1,5 milijardi eura, rekla je u raspravi Fajon.
Predsjednik "Pokreta Sloboda" Robert Golob, čijoj stranci uz Janšinu predizborne ankete predviđaju najveću mogućnost osvajanja relativne većine u novom parlamentu, rekao je da bi Slovenci što se tiče hrane i zbog klimatskih promjena i inače trebali smanjiti konzumaciju mesa, čime bi se smanjio i ugljični otisak zemlje koja se nalazi u zelenoj tranziciji, te da bi se nova vlada posebno trebala posvetiti problemu rastućih cijena energenata.
Kad je riječ o reakciji na poskupljenja energenata, domaćinstvima bi trebalo kao privremenu interventnu mjeru ponuditi zemni plin po reguliranim cijenama, ali će teže posljedice preorijentacije s ruskog na skuplji plin iz Alžira ili Katara u Sloveniji snositi industrija jer će joj porasti troškovi proizvodnje, pa će u nekim slučajevima ona postati neekonomična, kazao je Golob u raspravi.
Prema njegovim riječima, potezi buduće vlade na planu regulacije tržišta energentima i hrane morat će biti "filigranski" izvedeni, kako za te namjene ne bi nestalo potrebnog novca, a dodao je i da se slaže s prijedlogom Socijalnih demokrata (SD) da se uvede i regulacija države u prehrambeni lanac koji čine poljoprivreda, prehrambeno-prerađivačka industrija i trgovina.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter