(Hina/EPA)
Britanski ministar za Sjevernu Irsku Julian Smith održao je bilateralne razgovore sa čelnicima pet stranaka zastupljenih u sjevernoirskom parlamentu kako bi prekinuli blokadu vlade koja se nije okupila gotovo tri godine.
Birači su poslali glasnu poruku političarima da blokadu treba prekinuti, kazao je Smith prema izvješću britanskog Press Associationa, objavljenom u ponedjeljak.
Dvije najveće stranke, stranka katoličkih irskih republikanaca Sinn Fein i protestantska probritanska Demokratska unionistička stranka (DUP) zabilježile su slabiju potporu birača na prošlotjednim izborima za britanski parlament. DUP je ostao bez dva zastupnika - u Westminsteru više neće sjediti njegov čelnik Nigel Dodds.
Po riječima britanskog ministra, ljudi u Sjevernoj Irskoj očajnički žele da se političari pozabave pitanjem javnih usluga koje zbog nefunkcioniranja vlade pružaju državni službenici, izvješćuje PA.
Zaposleni u zdravstvu prosvjedovali su u zgradi parlamenta u Stormontu u istočnom predgrađu Belfasta zbog niskih plaća i manjka radnika.
Stranke bi se ovog tjedna trebale sastati s predstavnicima britanske i irske vlade kako bi razgovarali o deblokadi parlamenta.
Ako razgovori ne urode plodom i parlament ne profunkcionira do 13. siječnja, Smith će po zakonu morati raspisati izbore, piše PA.
Britanski ministar ocjenjuje razgovore pozitivnima. Osim s DUP-om, sastao se i sa čelnicima Ulsterske unionističke stranke, irske nacionalističke Socijal-demokratske i stranke rada (SDLP) i irsko-probritanske stranke Savez.
"Moramo se potruditi da naše stranke u Sjevernoj Irskoj počnu vladati u interesu građana Sjeverne Irske", kazao je Smith prema izvješću PA.
DUP i Sinn Feinn već se gotovo tri godine spore oko izmjena vladajuće koalicije - bez rezultata. Vlada Sjeverne Irske ne funkcionira od siječnja 2017.
Prema mirovnom sporazumu iz 1998. godine, kojim je dokončan više desetljeća dug sukob probritanskih i proirskih snaga, parlament u Stormontu može se sastati samo ako najveće stranke različitih denominacija pristanu na suradnju, pojašnjava dpa.
Sinn Fein povukao se iz koalicijske vlade zbog programa poticaja za toplinsku energiju iz obnovljivih izvora čije je usvajanje predvodila čelnica DUP-a i bivša premijerka Arlene Foster. Procjenjuje se da je za te poticaje iz proračuna isplaćeno pola milijarde funti (670 milijuna dolara).
Dvije stranke spore se i oko zahtjeva Sinn Feina da irski bude službeni jezik u Sjevernoj Irskoj. Predmet spora su i istospolni brakovi, kojima se DUP također protivi.
Ta je stranka podupirala vladu bivše britanske premijerke Therese May ali je izgubila utjecaj nakon premoćne izborne pobjede torijevaca predvođenih Borisom Johnsonom na prošlotjednim parlamentarnim izborima u Velikoj Britaniji.