Prema brojnim analizama, THC tržište najbrže je rastući biznis na svijetu što je vidljivo i iz broja novih radnih mjesta i naplaćenih poreza u SAD i Kanadi kada su te dvije države legalizirale marihuanu za opću uporabu. Socijaldemokratska vlada Sjeverne Makedonije želi progurati zakon o legalizaciji marihuane koji bi omogućio upotrebu za rekreativne svrhe, sađenje, turizam te tekstilnu industriju
Zoran Zaev (EPA / Pixabay)
Sjeverna Makedonija mogla bi već do kraja 2021. godine postati balkanska Nizozemska. Naravno, ne što se tiče društvenog standarda i demokratskih uzusa koji vladaju u društvu i politici, nego posvemašnjom legalizacijom marihuane, otvaranjem coffeeshopova po uzoru na Amsterdam i druge nizozemske gradove te po otvaranju mogućnostima zainteresiranim građanima da sami sade marihuanu i rade proizvode od te biljke za vlastite potrebe. Nije riječ samo o uporabi industrijske konoplje – koja se od 2019. godine može uzgajati i u Hrvatskoj – nego o znatno širem biznisu koji bi u Sjevernu Makedoniju mogao dovesti mnoštvo turista te snažno djelovati na oporavak ekonomije devastirane dugotrajnom pandemijskom krizom.
Službeno, vlada socijaldemokratskog premijera Zorana Zaeva pokrenula je javnu raspravu o legalizaciji marihuane u Sjevernoj Makedoniji još krajem prošle godine. Govoreći krajem prosinca 2020. u Sobranju, makedonskom parlamentu, Zaev je rekao da će se legalizacijom marihuane otvoriti mogućnost da svaki građanin za svoju osobnu upotrebu uzgajati određenu količinu kanabisa.
- Neće biti privilegija samo za bogate da investiraju. Cilj je svakome omogućiti uzgoj dvije do tri stabljike pod kontrolom agencije, da bi ih građanin mogli koristiti za osobnu upotrebu ili delegirati neku kompaniju da umjesto njih uzgaja biljke. Svaka stabljika bit će obilježena posebnim brojem zbog kontrole, objasnio je Zaev koji je ustvrdio da se s legalizacijom marihuane otvaraju i ekonomski potencijali za razvoj nekih privrednih grana.
Makedonija je 2016. legalizirala marihuanu za medicinske potrebe. To je izazvalo procvat tržišta, pa danas premijer Zoran Zaev planira otići korak dalje te Skoplje pretvoriti u novi Amsterdam. Prema brojnim analizama, THC tržište najbrže je rastući biznis na svijetu što je vidljivo i iz broja novih radnih mjesta i naplaćenih poreza u SAD i Kanadi kada su te dvije države legalizirale marihuanu za opću uporabu. Socijaldemokratska vlada Sjeverne Makedonije želi progurati zakon o legalizaciji marihuane koji bi omogućio upotrebu za rekreativne svrhe, sađenje, turizam te za tekstilnu industriju.
Makedonski ministar zdravstva Venko Filipče kaže da se Vlada oslanja na novi zakon koji je u javnoj raspravi te bi trebao biti izglasan na jesen. Premijer Zoran Zaev rekao je intervjuu za Deutsche Welle da dekriminalizacija i legalizacija marihuane "može mnogo pomoći turizmu i ugostiteljstvu." Plan je da to bude kontrolirano kao u Amsterdamu.
- Ideja je da se da mogućnost u turističkim mjestima, uključujući Skoplje, da se u postojećim i novim kafićima konzumira marihuana, da bude određenih standarda ventilacije i dokaza porijekla marihuane. Vjerujem da maloj zemlji to može donijeti ozbiljan razvoj ugostiteljstva i turizma, imajući u vidu naša prekrasna turistička mjesta - Strugu, Ohrid, Resen, Dojran, Skoplje, Berovo, Mavrovo i sva druga, rekao je Zaev.
Makedonski premijer, što je manje poznato, ima i upućene inozemne savjetnike u tom pothvatu. Još u prošlom premijerskom mandatu, 2019. godine, sastao se Mikeom Straumetisom, američkim poduzetnikom koji je bogatstvo stekao na kanabisu te objavio fotografiju na Instagramu. Ispod nje je američki marihuana poduzetnik napisao: „Sjeverna Makedonija ima velikog potencijala“ dodavši da se raduje što će „biti dio pretvaranja ove zemlje u jednu od prvih europskih kanabis supersila“.
„Velike stvari će se događati uskoro, pratite“, napisao je Amerikanac poznat po Instagram nadimcima Veliki Mike i Don Marihuane.
Očekivano, dio makedonske javnosti protivi se pretvaranju svoje zemlje u kanabis velesilu, ali ima i dosta pristalica tog poslovnog pothvata. Filip Dostovski, aktivist iz organizacije „Zelena alternativa“ i zagovornik legalizacije kanabisa u Sjevernoj Makedoniji, kaže da posjeta Dona Marihuane ne predstavlja iznenađenje.
- „Znalo se da će do ovakve posjete doći zato što u Sjevernu Makedoniju s dolaze investitori iz cijelog svijeta i ljudi koji se razumiju u marihuanu. To je normalno i prirodno, pošto imamo takav zakon i kanabis se ovdje proizvodi, kaže Dostovski za makedonske medije.
Inače, u Sjevernoj Makedoniji uzgoj kanabisa u medicinske svrhe legalan je od 2016. godine kada su u Sobranju usvojeni amandmani na postojeći Zakon o kontroli opojnih droga i psihoaktivnih supstanci. Do sada je izdano ukupno 27 licenci za uzgoj marihuane u medicinske svrhe, potvrdili su u Ministarstvu zdravlja Sjeverne Makedonije za BBC.
- Uzgoj kanabisa u medicinske ili znanstvene svrhe dozvoljen je samo pravnim osobama koje za to imaju odobrenje Ministarstva zdravlja i prethodnu suglasnost Vlade. Ta pravna osoba mora ispunjavati uvjete propisane zakonom, navode u Ministarstvu.
Što se tiče političara, uz premijera Zaeva stoji velik dio ministara njegove Vlade dok je njegov rođak Trajče Zaev jedan je od investitora u ovu djelatnost.
Doduše, pravila o pušenju jointa na javnim mjestima ili o kućnom uzgoju još uvijek su, dok se zakon ne promijeni, poprilično stroga. U praksi, kažu aktivisti, od kada se kanabis u Makedoniji legalno proizvodi, policija blaže tretira osobe koje zatekne s marihuanom.
Na globalnoj razini, poznato je da je svjetsko tržište medicinske marihuane u 2018. godini vrijedilo sedam milijardi eura te se do 2021. trebalo povećati za tri puta.
Primjer glavnog makedonskog savjetnika za legalizaciju marihuane Mike Staumetisa, rođen 1960. u Oregonu, pokazuje kako uspjeti u tom poslu. S 19 godina osnovao je poduzeće za održavanje travnjaka, a danas je generalni direktor kompanije Advanced Nutrients. Ta tvrtka sa sjedištem u Kanadi jedna je od najvećih u oblasti uzgoja kanabisa – bavi se proizvodnjom hranjivih sastojaka i suplemenata koji se koriste na farmama. Zaradio je milijune od kada su izmjenjeni zakoni o uzgoju i upotrebi kanabisa u Americi.
Put do legalizacije marihuane kojim je krenula Sjeverna Makedonija bio je dugotrajan u brojnim zemljama širom planete. Kanada je u listopadu 2015. godine legalizirala upotrebu marihuane u „rekreativne svrhe“ te je ukinula zakon iz 1923. kojim je posjedovanje kanabisa smatrano kriminalnim djelom. Godine 2001. legalizirali su medicinsku upotrebu kanabisa, dok je promjenu zakona koji je omogućio rekreativno korištenje marihuane 2015. predložio premijer Justin Trudeau. Prve godine, Kanađani su na marihuanu potrošili četiri i pol milijarde dolara, isto koliko i za kupovinu vina.
Mjere za ograničavanje prodaje postoje – ne smije se prodavati maloljetnicima, posjedovati više od 30 grama te posaditi više od četiri biljke po domaćinstvu. Marihuana se može kupovati samo od licenciranog prodavača što je dovelo do manjka u opskrbi. Ali, posao je legalan i država zarađuje oko 400 milijuna dolara poreza na njemu svake godine.
Marihuana je legalna i u Urugvaju, nekim saveznim državama SAD-a, Nizozemskoj gdje je legalan i hašiš, pa čak i Češkoj. U cofeeshopovima u Pragu legalno možete kupiti 15 grama marihuane, a neće vas kazniti ni imate li kod sebe gram kokaina.
Što se tiče upotrebe marihuane u medicinske svrhe, u 14 europskih zemalja, Izraelu, Argentini, Portoriku, Panami, Turskoj, Zambiji i Zimbabveu ona je legalna, kao i u 29 država SAD i distriktu Columbia, a devet od ovih država su legalizirale i medicinsku i osobnu upotrebu.
Španjolska, Nizozemska, Portugal, Slovenija, Jamajka, Čile, Peru, Kolumbija, Ekvador, Luksemburg i neki dijelovi Indije su među zemljama koje su dekriminalizirale korištenje marihuane u osobne svrhe.
Sjeverna Makedonija i njezina aktualna vlast očito se odlučila na snažnu legalizaciju marihuane kao prva zemlja u regiji i u tome vidi snažan rast vlastitog turističkog potencijala odnosno prihode za državni proračun. Umjesto Amsterdama, zainteresirani rekreativci mogli bi krenuti put Skoplja.