(Hina/EPA)
Sjedinjene Države i Francuska upozorile su u petak nove iranske vlasti da vrijeme istječe za spašavanje iranskog nuklearnog sporazuma i da moraju donijeti "teške", ali "hrabre odluke".
Tjedan dana nakon izbora ultrakonzervativca Ebrahima Raisija, američki šef diplomacije Antony Blinken, rekao je za posjeta Parizu da će se Sjedinjene Države "teško" vratiti sporazumu ako se pregovori odulje.
"U jednom trenutku bit će teško vratiti se odredbama uspostavljenim sporazumom JCPOA" (što je naziv iranskog nuklearnog sporazuma), rekao je na zajedničkoj konferenciji za novinare s francuskim kolegom Jean-Yvesom le Drianom.
Direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Mariano Gross treba izvijesti odbor guvernera je li postignut sporazum o monitoringu iranskih nuklearnih postrojenja koji je istekao 24. lipnja. Le Drian, čija je zemlja jedna od potpisnica JCPOA-e, pozvao je Teheran da učini taj odlučan korak kako bi spasio sporazum.
"Očekujemo o iranskih vlasti da donesu svakako teške odluke koje će omogućiti " da završimo pregovore u Beču, rekao je Le Drian te izrazio "optimizam".
Ugovor o nuklearnom programu izu 2015. ublažio je međunarodne sankcije Teheranu u zamjenu za jamstva da neće proizvesti atomsko oružje, no Iran je od njegova punog poštivanja počeo odustajati od 2019. u reakciji na jednostrano povlačenje bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa iz sporazuma 2018.
Među ostalim Iran je u veljači odlučio ukinuti međunarodnim inspektorima pristup svojih nuklearnim postrojenjima. Inspekcije su ipak produljene i to dvaput privremenim sporazumima, od kojih je zadnji istekao u četvrtak.
Sadašnji predsjednik Joe Biden spreman je vratiti se sporazumu, ali traži da Islamska Republika potpuno poštuje odredbe sporazuma iz 2015.
Velika Britanija, Kina, Njemačka, Francuska, Rusija i Iran počeli su u travnju pregovore pod pokroviteljstvom Europske unije, uz neizravno sudjelovanje Sjedinjenih Država.
Kina, Afganistan
Le Drian i Blinken u razgovorima su umanjili razmimoilaženja dviju zemalja o ulozi NATO-a prema Kini, koju SAD smatra najvećom prijetnjom i želi da se savez uključi više u to strateški važno pitanje.
"Odlučili smo koordinirati odgovore prema Kini", rekao je Le Drian.
Blinken je kazao da Washington proučava koliko su talibani ozbiljni u obvezi okončanja sukoba u Afganistanu i jesu li predani mirnom rješenju sukoba.
"Pokušaji zauzimanja zemlje silom su, naravno, potpuno nedosljedni s mirnim rješenjem", rekao je Blinken.
Biden je odlučio u travnju povući sve američke vojnike iz Afganistana gdje je SAD bio prisutan dva desetljeća, no od tada sukobi između afganistanski regularnih snaga koje su saveznice SAD-a i i talibana pojačali su se.
Pentagon procjenjuje da talibani trenutno kontroliraju 81 posto od 419 okružnih središta u zemlji.
Blinkenova mladost u Francuskoj
Dvojica ministara govorila su i francuski jer je Antony Blinken dio mladosti proveo u Parizu.
"Ovdje si pomalo kod kuće. Zato bih ti rado poželio 'Dobrodošao kući", rekao je Jean-Yves Le Drian.
"To je moja druga domovina", odgovorio je Blinken (59), koji je u Francusku došao kao dijete i živio puno desetljeće 70ih godina s majkom koja se udala za odvjetnika Samuela Pisara, jednog od preživjelih holokausta.