EPA
Na prosvjedu ispred ministarstva obrane u sudanskoj prijestolnici Kartumu u utorak se čula teška paljba, pokazale su snimke televizije Arab. Aktivisti tvrde kako su snage sigurnosti pokušale silom rastjerati prosvjed.
U priopćenju objavljenom na društvenim mrežama dodali su kako su vojnici koji brane ministarstvo pokušali zaštititi prosvjednike te su im otvorili vrata kompleksa da bi im pružili utočište. Postoje zasad nepotvrđeni izvještaji da su poginula dva vojnika.
Po prvi put u tri mjeseca nemira, prosvjednicima ispred ministarstva obrane pridružili su se istaknuti čelnici oporbe.
U Sudanu mjesecima traju mali, no ustrajni prosvjedi, potaknuti rastom cijena kruha i nestašicom gotovine. Prosvjedi su se okrenuli protiv predsjednika Omara al-Bašira, bivšeg padobranca koji je na vlasti od 1989. godine.
Međunarodni tužitelji traže njegovo izručenje zbog navodnih ratnih zločina u zapadnoj regiji Darfur, no on odbija odstupiti i tvrdi da njegovi protivnici na vlast mogu doći samo putem izbora.
Prosvjedi su eskalirali u subotu kad su aktivisti, u pokušaju da pridobiju vojsku na svoju stranu, marširali prema kompleksu u centru prijestolnice u kojem je smješteno ministarstvo obrane, kao i Baširova rezidencija i sjedište sigurnosnih snaga, a potom su tamo kampirali.
Aktivisti su objavili da su odabrali subotu jer je taj dan bila godišnjica vojnog puča 1985. kad je zbačen dugogodišnji autokrat Džafar Nimeiri.
Snage sigurnosti nekoliko puta su pokušale razbiti prosvjed, no vojnici su zaštitili prosvjednike, često pucajući u zrak i okruživši prosvjednike kako bi ih obranili.
Ministar unutarnjih poslova Bišara Džumaa u ponedjeljak je rekao parlamentu da je tijekom vikenda u prijestolnici ubijeno šest ljudi, a jedna osoba je stradala u Darfuru.
Otkrio je i da je ozlijeđeno 15 civila i 42 pripadnika snaga sigurnosti, a da je u Kartumu uhićeno 2496 prosvjednika.
Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres u ponedjeljak je pozvao sve strane u Sudanu da se suzdrže i izbjegavaju nasilje, kao i na oslobađanje pritvorenih prosvjednika, rekao je glasnogovornik UN-a Stephane Dujarric.
Džumaa je kazao i kako je od početka prosvjeda poginulo 39 ljudi, od kojih su troje pripadnici snaga sigurnosti. Aktivisti tvrde kako je poginulo 60 ljudi.