BEOGRAD

Prjepori o obaveznom cijepljenju vojske i policije u Srbiji

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Vojni sindikat Srbije (VSS) pozvao je u ponedjeljak sve pripadnike Vojske Srbije (VS) da se cijepe protiv koronavirusa i o tome odluče sami, ali je zatražio kaznenu i disciplinsku odgovornost načelnika Glavnog stožera (GŠ VS) zbog zapovijedi o obaveznom cijepljenju, za koju VSS drži da je protuustavna.

"Izjavom da zapovijed o obaveznom cijepljenju pripadnika VS ostaje na snazi, general Milan Mojsilović pokazao da ne poštuje državu Srbiju i pripadnike VS, ali i instituciju pučkog pravobranitelja, zbog čega mora biti pozvan na kaznenu i disciplinsku odgovornost", istaknuto je u priopćenju Vojnog sindikata Srbije.

Taj sindikat ističe da zapovijed ne može biti pravomoćna jer je izdana suprotno Ustavu, međunarodnim ugovorima i zakonu, te tvrdi da nitko nije dužan postupiti po toj zapovijedi, ali je od svih pripadnika zatražio da osobno donesu odluku i cijepe se protiv covida.

Od predsjednika Republike kao zapovjednika vojske zatraženo je da "protuustavnu i protuzakonitu zapovijed o prisilnom cijepljenju zaposlenika u VS povuče iz pravnog prometa" i da se "stavi u zaštitu Ustava i osnovnih ljudskih prava pripadnika Vojske Srbije".

U međuvremenu se doznalo da je i ravnatelj srbijanske policije Vladimir Rebić prošlog petka izdao zapovijed o obaveznom cijepljenju policijskih djelatnika MUP-a Srbije, a zasad je reagirao samo predsjednik Pokreta Ljubav-Vera-Nada Nemanja Šarović, donedavni član Srpske radikalne stranke.

Šarović je istaknuo kako ne postoji odluka o obaveznom imuniziranju stanovništva pa temeljem toga "ona ne može biti obavezna ni za policiju" jer je "nesumnjivo protuzakonita i protuustavna".

Srbija je kampanju masovne imunizacije pokrenula 24. prosinca 2020. i dosad je upotrijebila ukupno 4.269.018 doza, a koristi četiri cjepiva  - Pfiter/BionTech, AstraZeneca, Sputnjik V i Sinopharm.

Po podacima ministarstva zdravlja, dosad je obje doze primilo 1.881.908 građana, što je ispod polovice punoljetnih u ukupnoj populaciji, pa stručnjaci inzistiraju da čim prije trebalo procijepiti više od 50 posto i poručuju da je "ključ imuniteta" među mladima, koje se iz dana u dana dodatno pozivaju na cijepljenje.

Srbija od petka uzastopce bilježi manje od 500 zaraženih, pada broj hospitaliziranih i u tijeku je postupno zatvaranje covid odjela u bolnicama.

Koronavirus je u Srbiji od početka epidemije potvrđen kod 709.939 osoba, a do nedjelje je službeno je prijavljeno 6.777 smrtnih slučajeva.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter