LONDON

Pretilost snažan faktor smrti od covida-19 - studija

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Većina smrtnih ishoda oboljelih od covida-19 zbila se u zemljama s mnogo pretilih ljudi i smrtnost od koronavirusa deset puta veća je u državama u kojima je pretilo najmanje 50 posto odraslog stanovništva, stoji u studiji objavljenoj u četvrtak na Svjetski dan debljine.

Studija opisuje "dramatičnu" korelaciju u tim zemljama između stope smrtnosti od covida-19 i pretilosti. 

Do sada je 90 posto ili 2,2 milijuna od 2,5 milijuna umrlih od pandemije potvrđeno u zemljama s visokim postotkom pretilosti. 

Studija je analizirala brojke umrlih od covida-19 koje prikuplja Sveučilište Johns Hopkins u Sjedinjenim Državama i podatke Svjetske zdravstvene organizacije o pretilosti u svijetu. 

"Pogledajte države kao što su Japan i Južna Koreja, one imaju vrlo niske postotke smrtnosti od covida-19, a imaju i vrlo nizak postotak pretilih odraslih", kaže Tim Lobstein, stručni savjetnik u Svjetskoj federaciji za pretilost i gostujući profesor na Sveučilištu u australskom Sydneyu.

"Oni su javnom zdravlju dali prioritet nizom mjera, što uključuje i tjelesnu težinu populacije i to se pokazalo dobrim u pandemiji", ocjenjuje Lobstein, jedan od autora studije.

Nasuprot tome, primjerice u Sjedinjenim Državama i Velikoj Britaniji, postotci  smrtnosti od covida i postotci pretilih među najvišima su u svijetu, prema studiji.

Ujedinjeno Kraljevstvo (UK) ima treću najveću stopu smrtnosti od covida i zauzima četvrto mjesto po broju pretilih stanovnika. Tako je u UK-u na 100.000 stanovnika 184 umrlih od covida-19, a 63,7 posto odrasle populacije ima prekomjernu težinu, prema podacima WHO-a.

Na drugom mjestu po smrtnosti je SAD sa 152,49 umrlih od covida-19 na 100.000 stanovnika, a prekomjernu težinu ima 67,9 posto odraslih stanovnika.

John Wilding, profesor medicine na britanskom sveučilištu u Liverpoolu i predsjednik Svjetske federacije za pretilost upozorio je da bi pretilost trebala biti prepoznata kao ključni zdravstveni rizik za covid-19 i tako uzeta u obzir pri odabiru prioritetnih skupina stanovništva za cijepljenje.

"Doista je važno prepoznati da pretilost... povećava opasnost", rekao je komentirajući rezultate studije. 

"Stoga bi, uz druge bolesti kao što su dijabetes i kardiovaskularne bolesti, i pretili ljudi trebali biti prioritetna skupina u programu cijepljenja diljem svijeta".

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter