Posljednja anketa pokazuje da čak 80 posto Japanaca ne podržava da se održe. I najutjecajniji japanski mediji stalno upućuju apel da se otkažu, bez obzira na visoku cijenu takve odluke
Olimpijski stadion na kojem će se održati otvaranje 23. srpnja (EPA)
Iako je do Olimpijskih igara u Tokiju preostalo mjesec dana, nikada se manje nije pisalo i najavljivalo Igre na kojima sudjeluje tisuće najboljih sportaša svijeta. Ako je do jučer bilo i dileme hoće li se Igre uopće održati, sada ih više nema i sigurno je da će OI početi 23. srpnja i završiti 8. kolovoza. Paraolimpijske igre počinju 24. kolovoza i održavat će se do 5. rujna. Sportaši iz cijeloga svijeta borit će se za medalje na 42 mjesta širom Japana, a predviđeno je 339 događaja. Većinom će se održavati u okolici Tokija, a maraton i neke nogometne utakmice u Sapporu na Hokkaidu.
A ove Igre bit će bez sumnje upamćene prije svega zbog pandemije koja je poharala svijet. U Japanu situacija nije bajna, iako je ta zemlja prvi i drugi val relativno dobro prošla. Sada je cijepljeno svega 8 posto populacije i svi se pribojavaju da bi dolazak brojnih sportaša mogao zakomplicirati situaciju s koronom. Zato je ulazak navijača iz 159 zemalja zabranjen, a na stadionima će najviše biti 10.000 domaćih, s time da navijači neće smjeti vikati ni glasno govoriti.
Hrvati se spremaju na put u Japan, a iz zemlje koja je prošle godine otkazala Igre stižu kontradiktorne vijesti o sigurnosti, u sjeni opasnosti od korone. Ono, "brže, više, jače" svelo se na okolnosti u kojima se održavaju ove Igre, dok je sport posve došao u drugi plan.
Sada bar više dileme nema, Igre će se održati. Organizatori su najavili da će biti omogućeno i domaćim gledaocima dolazak na tribine stadiona, što će u konačnici poboljšati financijsku stranu nakon milijardi dolara koje su do sada otišle u vjetar. Iako još nije u Japan doputovao niti jedan strani sportaš, iako ništa nije ni počelo, već je jasno da će ovo biti Igre s ogromnim gubicima na sve strane. Hotelijeri i vlasnici restorana samo mogu sanjati mrvice od onoga što je trebalo biti da su Igre održane kao što je bilo predviđeno, prošlo ljeto. Neće imati ni velike koristi, bar ne restorani, od ono malo stranaca kojima će biti dopušten dolazak, jer će im biti strogo kontrolirano kretanje po japanskim gradovima.
A da se u svijetu danas, pa tako naravno i u sportu, sve vrti oko novca, pokazuju i ove Igre. Da se kojim slučajem nisu sada održale, organizator bi imao dodatni gubitak od 4 milijarde dolara od televizijskih prava i sponzorstva. Strašne gubitke bi imao i NBC Universal koji ima američka prava na emitiranje, a prodao je oglašavanje za 1,25 milijardi dolara. Izgubili bi i nacionalni olimpijski odbori koji na Igrama zarade 550 milijuna dolara, a nekim siromašnim zemljama dio tog kolača je solidan prihod.
Ipak, najviše bi izgubili sportaši koji se godinama pripremaju za veliki spektakl. Gotovo 11.000 njih željno očekuje Igre, bez obzira na brojne restrikcije koje ih očekuju. Za vrhunske sportaše Igre su sve, za mnoge kruna karijere. Ako im se to uzme, pitanje je koliko "manje" sportske priredbe onda imaju i smisla.
I u takvim okolnostima ipak ćemo za mjesec dana gledati spektakl otvorenja Igara. Jer, političari više nemaju veliki manevar da u zadnji čas otkažu, bez obzira što je i vlada premijera Yoshihidea Suge u strahu da se virus ne proširi. Isti strah izražava i car, a svi se naravno boje koje će biti posljedice ako se virus ipak proširi i dodatno ugrozi japansko gospodarstvo. Tako je i u Japanu odjeknula vijest da neki sportaši odbijaju cijepljenje u strahu od nuspojava, iako ih na sreću nema puno. Pitanje je naravno zašto se na vrijeme nisu cijepili, kao hrvatski sportaši, već su čekali zadnji trenutak, kada, naravno, nije isključeno da imaju manjih poteškoća od cijepljenja.
Britanci su poručili da će 90 posto njihovih sportaša primiti dvije doze prije početka Igara, ali svi su svjesni da će Olimpijsko selo biti sasvim drukčije organizirano od svih dosadašnjih. Neće biti druženja, strogo će se voditi briga o kretanju sportaša, postojat će brojna ograničenja. Oprez naravno nije bez razloga, jer je ovih dana stigla vijest kako je zaražen drugi sportaš iz Ugande koji je trebao doći u Tokio. Ide se i u pretjerivanje, pa se tako predlaže i zabrana prodaje alkohola za vrijeme Igara. Kada su se pobunile velike pivovare neka su ograničenja ukinuta, ali već sada se mnogo manje alkohola prodaje u Tokiju, a postoje i nevjerojatne uredbe da stanovnici tog velikog grada mogu piti sami ili u društvu samo sat i pol u barovima, i to u periodu od 11 do 19 sati. Sigurno je samo to da oni rijetki koji će biti na tribinama neće smjeti unositi alkohol.
Da bi se uopće došlo do raznih stadiona, morat će se uz predočenu ulaznicu izmjeriti temperatura, a svi kojima će biti viša od 37,5 neće moći ući. Sportaši će biti testirani odmah nakon dolaska u Japan, ali neće morati u karantenu. Obaveza je da ostanu "sa svojima" i da se ne miješaju sa stanovnicima Tokija ili drugih gradova. A kad se već sve vrti oko korone, onda treba spomenuti da su japanski liječnici okupljeni u stručno udruženje poručili da je Igre u ovakvim okolnostima "nemoguće organizirati", dok posljednja anketa pokazuje da čak 80 posto Japanaca ne podržava da se održe. I najutjecajniji japanski mediji stalno upućuju apel da se otkažu, bez obzira na visoku cijenu takve odluke.
Sve to jasno pokazuje da nema onog glamura uoči početka Olimpijskih igara i da se sve svodi na ponavljanje priče treba li ih uopće održati. A onda nema ni zabave, ni onog doživljaja koji uključuje druženje vrhunskih sportaša. Član japanskog Olimpijskog odbora Kaori Yamaguchi tako kaže "prokleti smo ako održimo Igre, a prokleti smo i ako ih otkažemo", dok neki komentiraju da su ove Igre "poput kockara koji je već do sada previše izgubio". Organizatori su svjesni da su već do sada previše potrošili, ali se nadaju da će ih gosti bar počastiti komplimentima za gostoprimstvo.
A trpjet će i seks. Dok su organizatori u Rio de Janeiru podijelili 450.000 kondoma, ovi u Tokiju podijelit će 150.000, ali će ih sportaši dobiti tek na odlasku kući. Sve bi to trebalo voditi tome da ove Olimpijske igre budu "najsigurnije" do sada, bar kada je riječ o seksu. Mnogo veću šansu da im ljeto bude zabavnije i u tom pogledu imaju dobrovoljci, pogotovo njih 10.000 koji su odustali u posljednji trenutak zbog straha od virusa, pa će sada imati slobodno ljeto.
A kad se prelistaju svjetske novine, sve se bave baš tom dimenzijom Igara. O sportu se malo piše, kao da je u drugom planu. Ove Igre, međutim, promovirat će nove sportove: surfanje, sportsko penjanje, skateboard, bejzbol i karate. Najbolji svjetski surferi borit će se s valovima, vjetrom na pacifičkoj obali Japana, dok će se virtuozi skateboardinga natjecati u dvije kategorije, na ulici i u parku, s kosinama i složenim zavojima. Bit će zanimljivo gledati i penjače u tri discipline, a karate se promovira u zemlji borilačkih vještina. Tu je i bejzbol, a već se razmišlja i o sportovima koji bi u budućnosti mogli biti zastupljeni na Igrama. Na popisu je 21 sport, poput kuglanja, američkog nogometa, squasha, borbi sumo boraca. Strogo će se voditi računa da budu zastupljeni sportovi gdje žene imaju vodeću ulogu, s time da će se nostalgičari i stručnjaci za Olimpijske igre prisjetiti sportova kojih više nema, poput kriketa.
Problem je i što su trenutačno Europljani više okrenuti nogometu, a onda slijede godišnji odmori i malo njih će zbog vremenske razlike moći pratiti natjecanja u Japanu. Ceremonija otvaranja održat će se u 20 sati po lokalnom vremenu, što je 13 sati kod nas. U 17 dana imat ćemo prijenose svih najznačajnijih sportskih natjecanja, a sigurno je da će veliku pažnju privući sportovi u kojima su Hrvati najbolji i u kojima imaju najviše šanse za olimpijske medalje. Plivačke utrke trajat će od 24. srpnja do 1. kolovoza, finale gimnastike bit će 26. srpnja za muškarce i 27. srpnja za žene, a natjecanja u kraljici sportova, atletici, počet će 30. srpnja. Bit će mnogo spektakla, košarke 3 na 3 i mješovitih štafeta u plivanju i atletici. Sve u svemu, bit će zanimljivo, samo da nesretni virus i po tko zna koji mutirani soj sve ne pokvari u posljednji trenutak.