(Hina/EPA)
Njemački zakon o zaštiti klime u nekim dijelovima nije sukladan s njemačkim ustavom, proizlazi iz presude Njemačkog ustavnog suda u četvrtak.
"Savezni zakon o zaštiti klime nije dostatan. Zakonodavac mora do kraja sljedeće godine unijeti promjene koje bi jamčile jasnije definiranje klimatskih ciljeva nakon 2030.", stoji u obrazloženju Ustavnog suda u Karlsruheu.
Sud je zaključio da pomicanje klimatskih ciljeva na razdoblje nakon 2030. znači "ograničavanje slobode" građana, pogotovo onih koji su danas mlađe starosne dobi.
"Aktualni zakon smanjenje emisija stakleničkih plinova pomiče na razdoblje nakon 2030. To znači da bi se dozvoljene količine plinova 'iskoristile' do 2030. Pritom postoji opasnost da za razdoblje kratko nakon 2030. još neće biti prikladnih tehničkih i socijalnih rješenje za smanjenje plinova, što bi moglo ograničiti ustavom jamčene slobode budućih naraštaja", stoji u obrazloženju presude.
Nadalje se objašnjava da bi, ako bi se željelo ostvariti cilj ograničenja zatopljenja na 2 odnosno 1,5 stupnjeva, to sa sobom donosilo sve intenzivnije i kratkoročnije mjere, što bi imalo neizostavnog učinka na osobne slobode građana u svakodnevici.
Protiv Zakona o zaštiti klime tužbu pri Ustavnom sudu podnijelo je nekoliko organizacija za zaštitu okoliša.
Tijekom izricanja presude pred Ustavnim sudom je prosvjedovalo nekoliko desetaka pripadnika pokreta "Friday for Future".
Predstavnici organizacija za zaštitu okoliša su pozdravili presudu nazivajući ju "povijesnom", a pozitivno se izrazila i stranka Zeleni.
"Zaštita klime štiti našu i slobodu naše djece i unuka", rekla je dopredsjednica i kancelarska kandidatkinja stranke Zeleni Annalene Baerbock.