(Hina/EPA)
Njemački Savezni ured za zaštitu ustavnog poretka je, zbog ekstremno desne orijentacije, stavio neke dijelove pokreta protiv korona mjera na listu organizacija koje se nalaze pod prismotrom, priopćilo je ministarstvo unutarnjih poslova u srijedu.
Kako stoji u priopćenju, dijelovi tzv. "Querdenker scene (Querdenker – oni koji razmišljaju izvan zadanih okvira) dolaze iz radikalno desnih pokreta poput "Građana Reicha", koji ne priznaju SR Njemačku ni njezine institucije te, između ostalog, odbijaju plaćanje poreza.
Infiltriranje kroz ekstremnu desnicu
"Legitimni prosvjedi protiv vladinih mjera u borbi protiv pandemije koronavirusa su uvijek iznova, a posebice u posljednje vrijeme, instrumentalizirani od snaga koje su ciljano težile eskalaciji", stoji u obrazloženju Ureda, tj. njemačke unutarnje tajne službe.
"Querdenker scena prihvaća ili čak traži kontakte s Građanima Reicha ili ekstremno desnim pokretima koji propagiraju ignoriranje mjera koje donose vlasti, a time negiraju i državni poredak", stoji u objašnjenju stavljanja pokreta Querdenker na listu organizacija koje se nalaze pod prismotrom.
To konkretno znači da Ured za zaštitu ustavnog poretka ima pravo pratiti i sakupljati podatke o osobama aktivnima na sceni.
"Mi od početka pratimo što se na ovoj sceni događa i tko ovdje sudjeluje. Spremnost na nasilje i stvaranje problema je porasla", rekao je ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer prije nekoliko dana.
Ured je, prema vlastitim navodima, nekoliko mjeseci razmatrao mogućnost svrstavanja pokreta Querdenker, kojem osim ekstremno desnih pokreta pripadaju i osobe s ezoteričnim svjetonazorima ali i, kako se napominje, "obični građani", na listu organizacija ili pokreta koji predstavljaju prijetnju ustavnom poretku SR Njemačke.
Ako se u sljedećem razdoblju kroz promatranje i sakupljanje podataka potvrdi sumnja u ekstremističko djelovanje, cijeli pokret može biti svrstan u kategoriju ekstremističkog pokreta, što podrazumijeva viši stupanj promatranja i praćenja.
Do sada je pokret bio na promatranju samo u saveznoj pokrajini Baden-Wuerttemberg, gdje je i osnovan.
Djelovanje i izvan okvira prosvjeda protiv mjera
U prošlosti su prosvjedi protivnika vladinih mjera u borbi protiv pandemije koronavirusa završavali nasilno, poput proteklog kolovoza kada su pripadnici tzv. Građana Reicha pokušali prodrijeti u zgradu u kojoj se nalazi Bundestag.
Na prosvjedima se redovito poziva na linč vodećih njemačkih političara, a neki sudionici nose i žuto obojane Davidove zvijezde pokušavajući mjere vlade, poput nošenja maski, poistovjetiti s progonom Židova tijekom nacističke Njemačke.
Ured za zaštitu ustavnog poretka u međuvremenu procjenjuje da će "Querdenker" scena opstati i nakon prolaska pandemije i vladinih mjera.
"Organizatori prosvjeda jasno pokazuju da njihova agenda prelazi puko mobiliziranje građana za prosvjede protiv vladinih mjera u borbi protiv pandemije", stoji u obrazloženju Ureda za zaštitu ustavnog poretka.